Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev adam lunaparkta

Geçirdiği sakatlık nedeniyle çok sevdiği boksu bırakmak zorunda kalan Akın Emrah Korkmaz, "Spor benim için büyük tutku. Boksu bıraktım ancak spora devam" dedi

Giriş Tarihi: 5.1.2014
Bengü BAĞCI

Çok başarılı bir boksörken geçirdiği sakatlık nedeniyle aktif spor hayatını bırakmak zorunda kalmış Akın Emrah Korkmaz... Ancak o spordan hiç kopmamış. Şu an bir kurumda güvenlik görevlisi olarak çalışan Korkmaz'ı her zaman spor yaparken görmek mümkün. Yakın arkadaşlarının kendisini Yeşil Yol filmindeki John Coffey'e benzettiğini anlatan Akın Emrah Korkmaz, aynı zamanda görüntüsünün dışında oldukça duygusal biri. Beraber geçirdiğimiz bir gün boyunca önce Gençlik Parkı'na, daha sonra spor yaptığı merkeze gittik. Ardından da annesinin hazırladığı birbirinden lezzetli Adana yemeklerini yeme şansı yakaladık.


Bize kendinizi tanıtır mısınız?
17 Ocak 1981 yılında Adana'nın Ceyhan ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi burada tamamladım. Lise döneminde babamın görevi gereği Başkent Ankara'ya geldik. Halen de Ankara'da yaşantımı sürdürüyorum.
Spor hayatına nasıl başladınız?
Babam Ceyhan Botaş'ta çalışıyordu. O dönemlerde lojmanda kalıyorduk. Spor hayatına Botaş'ta yüzme ve basketbol ile başladım. Ankara'ya geldikten sonra ise fiziksel avantajlarım ve uygunluğum nedeniyle boksa yönlendirildim ve boks sporuyla uzun süre uğraştım. Bu branşta birçok ulusal başarıya imza attım. Avustralya'da bulunduğum dönemde rugby sporuyla ilgilendim. Ancak Türkiye'de bu branş olmadığı için rugbye son verdim. Bir süre sonra sağlık nedenlerinden dolayı aktif spor hayatım son buldu. Ben de spor salonlarında vücut geliştirmeyle ilgilenmeye başladım.

HEM ANNEM HEM BABAM OLDU
Ailenden bahseder misin?

Hayatımın en önemli anlamı annemdir. Erken yaşta babamı kaybettim. Bu nedenle annemi hem anne hem baba yerine koydum. Benim her şeyim annem. Benden 5 yaş küçük bir erkek kardeşim var. Ergen Mehmet Korkmaz ise hayatta annemden sonraki yarım. O da üniversite hayatına kadar basketbol oynadı. Annem hem beni hem onu geniş dünya görüşüyle yetiştirmeye çalıştı. Spora yönlenme sebeplerimin başında ise yine annem gelir.
Evde vakit geçirir misiniz?
Evcimen bir insanım. Ancak işlerimden dolayı evde fazla vakit geçiremiyorum. Evde bulunduğum zamanlarda en büyük keyfim annemin yaptığı yemekleri onunla beraber yemek. Sonrasında annemle beraber içtiğimiz kahveyi ve sohbetin tadını hiçbir şeye değişmem.

FUTBOL DIŞINDAKİ SPORLARA HAK ETTİĞİ DEĞER VERİLMİYOR

Ülkemizin spora bakış açısını nasıl değerlendiriyorsun?
Maalesef futbol çok değerli ve diğer branşlar hak ettiği yeri bulamıyor. Spor anlayışı ve bilincinin birçok ailede oturmamış olması, ekonomik nedenlerle çocuklar spora yönlendirilemiyor. Bu denli nüfusa ve imkana sahip bir ülkenin daha çok spor altyapısına ve başarıya sahip olmasını isterim.
Şu an neler yapıyorsun?
MTA Genel Müdürlüğü'nde çalışıyorum. İş dışında Ankyra Spor Kulübü'nde spor yapıyorum. Kulübün basketbol takımında da Ankara Büyük Erkekler Ligi'nde basketbol oynuyorum.
Aktif spor hayatına neden devam edemediniz?
Yaptığım ağır sporlardan dolayı bazı sakatlıklar geçirdim. Bu spor hayatımın erken bitmesine sebep oldu.
Ankara'da sevdiğin mekanlar neresi?
Ankyra Spor Kulübü başta olmak üzere Tunalı'daki birçok mekanı seviyorum. Ankara'da deniz olsaymış iyiymiş. Bir de Adanalı olduğum için soğuktan hoşlanmıyorum.
Sporun sana kişisel anlamda katkısı ne oldu?
Düzgün bir fizik ve ruh haline sahip olmama büyük katkısı var. Paylaşmayı, kazanma olgusunu, takım çalışmasını öğrendim. Kötü alışkanlıklardan uzak durmamı sağlayan şey de spordur.
Şu anda spor hayatınız nasıl devam ediyor?
Daha önce de bahsettiğim gibi Ankyra Spor Kulübü'nde kendim için spor yapıyorum. Ankyra da birçok sporu yapma fırsatım var. Bu çok büyük bir avantaj. Aynı zamanda yoga yapıyorum. Yoga yaparken huzur buluyorum. Ali Kemal Kalemci ve Levet Muhit ağabeylerim beni masa tenisiyle tanıştırdı. Onlarla masa tenisi oynamaktan çok mutluyum. Şu an en büyük keyfim kulüpte dostlarımla beraber olmak.

DANS ETMEYİ ÇOK SEVERİM

Hayatta yapmaktan keyif duyduğunuz şeyler nedir?
Hayatım boyunca hep sporun içinde oldum ve bu benim yaşam tarzım haline geldi. Dolayısıyla çok keyif alıyorum. Bunun dışında takım sporlarının maçlarını izlemeyi çok seviyorum. Vazgeçemeyeceğim şeylerden biri de arkadaş ortamım ve onlarla paylaştıklarımız. Yeni şeyler öğrenmeyi ve gezmeyi çok seviyorum. Kulağa hoş gelen bütün yerli yabancı müzikleri dinlemeyi çok severim. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği'nin yeri ayrı benim için. Ve dans etmekten çok hoşlanıyorum seviyorum.

JOHN COFFEY'E BENZETİYORLAR

Sosyal yaşantısında Emrah Korkmaz nasıl biri?
Pozitif biri olduğumu düşünüyorum. Fiziksel görüntüm nedeniyle dikkat çektiğim için önce uzak dursalar da insanlar genellikle bana sempati besliyorlar. Sert görünen ama yumuşak bir mizaca sahip biriyim. Bu konuda bana yakın çevrem Yeşil Yol filmindeki John Coffey'e benzetiyorlar. Yurt dışı gezilerimde ve yurt içinde tatile gittiğimde yabancı turistler zaman zaman Mike Tyson'a benzediğimi de söylüyorlar. Bu çok hoşuma gidiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev adam lunaparkta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN