Başkent'in 2014 ajandası

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Tarihi gelişmelere sahne olan bir yılı daha geride bıraktık… Ankara'nın yeni yıl ajandası hazır! Çifte seçim yılı bir hayli hareketli geçecek görünüyor… Yerel seçimler "kilit" olacak. Köşk'te seçim taşları yerinden oynatacak. Çözüm süreci kararlı bir şekilde yürütülecek. Gözler çılgın projelere çevrilecek. Ankara'da Batıkent-Sincan, KızılayÇayyolu hatlarının aralarında bulunduğu metrolar hizmete girecek. Kanal İstanbul Projesi fiiliyata geçecek. Akkuyu'da nükleer santral için temel atılacak. AB süreci hızlanacak. Komşularla ilişkiler gözden geçirilecek. Hükümetin "sessiz devrim" adımları sürecek.
***

Ekonomik istikrar da 2014 ajandasının en önemli başlıklarından birini oluşturuyor. Büyüme, istihdam ve yatırım odaklı yol haritasından taviz verilmeyecek. Bu yılın bütçesine göre 42.2 milyar liralık yatırım yapılacak. Sosyal yardımlara 30.4 milyarlık kaynak aktarılacak. Evde bakım için 4.2 milyarlık destek sağlanacak. 65 yaş üstüne 1.2 milyarlık aylık ödenecek.
***

Bu arada 17 Aralık operasyonunun yankıları sürüyor. Ortaya çıkan fatura da ürkütücü! Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın verdiği bilgiye göre bu operasyon halka açık şirketlere 49 milyar dolara mal oldu. Babacan, operasyonun zamanlama, yöntem ve içerik itibariyle siyaset mühendisliği çabası olduğunu söyledi ve noktayı koydu: "Hiçbir grubun bu istikrara zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Yargı gerçek yargı gibi, emniyet gerçek vazifesini yaptıktan sonra, her bir birimimiz kendi emir komuta zinciri içerisinde ama güçler ayrımı ilkesine de bağlı olarak çalıştıktan sonra inşallah bunlar çok hızlı bir şekilde toparlanır." Unutmayalım ki hukuk adalet dağıtır… Hukuk da ölçü tutturma işidir. Evrensel temellere dayalı ölçü ekonomik istikrarımızın da güvencesidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'in 2014 ajandası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN