Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk 5'te 4 Ankaralı

Uluslararası üniversite sıralama kuruluşu Scimago Enstitüsü tarafından yayınlanan listenin Türkiye sıralamasında Ankara'dan 4 üniversite kendine ilk 5'te yer buldu

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Dünyanın saygın uluslararası üniversite sıralama kuruluşlarından Scimago Enstitüsü, 2009 yılından bu yana yaptığı sıralamaların sonuncusunu yayınladı. Enstitünün Türkiye sıralamasında kendilerine ilk 5 içinde yer bulan Hacettepe, Gazi, Ankara ve ODTÜ büyük bir başarıya imza attı.

2 BİN 744 ÜNİVERSİTE VE ARAŞTIRMA KURUMU
Bin 996'sı üniversite olmak üzere, 2 bin 744 üniversite ve araştırma kurumunu değerlendiren Scimago Enstitüsü'nün sıralamasında, scopus veri tabanından alınan son 5 yıla ait yayın sayısı, ülkeler arası ortak yayın kriteri, normalize edilmiş yayın başına atıf, yayınlarda uzmanlaşma/yaygınlık, en çok atıf alan yüzde 10'luk dilime giren makale oranı ve yayınlarda sorumlu yazar sayısı kriter olarak alındı. Sıralamada üniversiteler ve araştırma kurumları Afrika, Asya, Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Latin Amerika, Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Okyanusya olmak üzere 8 bölgeye ayrılarak dünya, bölge ve ülke bazında sıralamalar yapıldı. Dünya çapındaki yayınların yüzde 80'ini yapan bu 2 bin 744 kurumun 65'inin Türkiye'deki üniversiteler ve araştırma kurumları olması dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk 5'te 4 Ankaralı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN