Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi kartı için tuzak uyarısı

Polis, son dönemlerde artan kredi kartı dolandırıcılıklarına karşı vatandaşı uyararak en çok kullanıldığı belirlenen yöntemleri açıkladı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne gelen şikayetler arasında kredi kartı dolandırıcılığının artış göstermesi dikkat çekti. Polise müracaat eden vatandaşların beyanlarında, dolandırıcılık yöntemlerinin birbirinden farklı olduğu belirlendi. Kapsamlı bir çalışma başlatan Emniyet, dolandırıcılıktaki 10 ayrı tekniği belirleyerek vatandaşları uyardı. Alışveriş sırasındaki ödemelerde kredi kartlarının tercih edilmesinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu kartların değişik yöntemlerle dolandırıcılık amacıyla kullanımı da arttı. Son dönemle hayli artış gösterdiği belirlenen kart dolandırıcılığındaki teknikler şöyle sıralandı.

İşte yöntemler

Kayıp ve çalıntı kartlar: Dolandırıcılar kimlik ve imza kontrolü yapılmayan iş yerlerindeki alışverişlerde, kayıp ya da çalıntı kartları kullanıyor.
Ele geçmeyen kartlar: Kredi kartının müşteriye posta ya da kargo yoluyla ulaştırılırken çalınması. •Boş plastik: Kredi kartı boyutundaki plastik plakalara gerçek kredi kartlarına ait numaraların basılarak kullanılması.
Değiştirilmiş kart: Karttaki mevcut numaraların ütüleme yöntemiyle yok edildikten sonra yerine başkasına ait numaraların yazılarak kullanılması.
Sahte kartlar: Basılan sahte kartlara başkasına ait kredi kartı bilgilerinin kopyalanması.
Manyetik şerit sahteciliği: Dolandırıcı, kendisine ait kredi kartının arkasındaki manyetik şerit bilgilerini siliyor ve encoder cihazıyla başkasına ait bilgileri yüklüyor.
Kart kopyalama: Alışveriş yapan müşterilerin kartları, müşteri görmeden, encoder cihazından geçirilip kopyalanıyor.
ATM dolandırıcılığı: Dolandırıcı bankamatiğe gelen müşteriden önce ATM haznesine bir cisim yerleştirerek kartın orda takılı kalmasını sağlıyor. Daha sonra da kartı ele geçiriyor. •İnternetle mal siparişi: Dolandırıcı internette şirket ve kişilerin güvenlik şifrelerini aşarak kart numaralarını ve bilgilerini çalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi kartı için tuzak uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN