Türkiye'nin en iyi haber sitesi

214 esere görkemli açıIış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da yapımı tamamlanan 214 projeyi hizmete soktu Erdoğan, 11 yılda birçok işe imza attıklarını belirterek, "Türkiye'nin hizmetkarı olduk" dedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen 214 proje, Arena Spor Salonu'nda düzenlenen törenle açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arena Spor Salonu'nda, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan'ın start verdiği, Milli İrade Köprülü Kavşağı, Sincan Hanımlar Lokali, Elmadağ yer altı barajı ve Öveçler Parkı'na canlı bağlantı kurularak açılış kurdeleleri kesildi. Kalan eserler için de toplu açılış kurdelesi Arena'da gerçekleştirildi.

"HEYECANSIZ OLMAZ"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına, "Aşkı olmayan heyecanı olmayan bunları yapamaz" diyerek sözlerine başladı. Erdoğan, "Ben yapılanları sayacak değilim. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Olay bu!" diye konuştu.

"HİZMETKAR OLDUK"
Başbakan Erdoğan, yapılanların ortada olduğunu belirterek, "Ankara'da AK Parti iktidarıyla ve öncesi dönemden bugüne yapılanlar ortada. Siz bu eserleri gördünüz. İki tane metro bitmiş durumda, test sürüşleri yapılıyor resmi açılışları da yakında yapılacak. Ankara toplu taşımda farklı bir süreci yaşayacak. 11 yıllık çalışmalarımızla Türkiye'nin efendisi değil, hizmetkarı olduk. Gece gündüz demeden yürüdük. Aşkla, şevkle, heyecanla yürüdük bu yolla, durmadık. Yürümeye devam edeceğiz. Bizim bu ülkede ideallerimiz, hizmet aşkımız var, muhasır medeniyetler seviyesi üstüne çıkma hedefimiz var" dedi.

GÖKÇEK: ÇEVRE ÖDÜLÜ ALAN BİR BELEDİYE OLDUK
Melih Gökçek'in konuşmasından satır başları: "Bugün 214 çalışmamızı bir arada açmak için bir araya geldik. Ankara hava kirliliğinin zirve yaptığı bir yerdi. Hava kirliliği nedeniyle kuşlar dallardan dökülürdü. Bin 300 doğalgazlı otobüslüyle çevre ödülü alan belediye biz olduk. 20 yıl önce haftada üç gün suyu kesilen Ankara'yı devraldık. 191 üst geçit köprü veya viyadük yaptık. Bu bir Türkiye rekorudur. Araç sayısı 1.5 milyona çıktı. En uzun noktaya artık 45 dakikada varıyoruz."

"ÇEVRESİ DEĞİŞECEK"
Bu sene bir rekora daha imza atıldığını anlatan Gökçek, "Beş milyon ton asfalt döktük. Son beş yılda dev bulvarlar yaptık. Ankara Bulvarımızı Başbakanımızın katılımıyla devreye soktuk. 17 alt üst geçide 108 milyon TL sarf ettik. Sosyal ve kültürel merkezler, Elmadağ, Kazan Aile Yaşam Merkezi, Sincan Hanımlar Lokali, toplam maliyetleri 17 milyon lira. Üç itfaiye binası. Hacı Bayram civarında Güvercin Sokak ve bağlantılı yedi sokağın restorasyonunu yaptık. Kızılay'da, Ulus'ta binaların cephelerini yenilemeye başladık. Bittiğinde kentin çevresi değişecek.

317 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Melih Gökçek, şu an açılan eserlerin toplam maliyetinin 317 milyon lira olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Yani 317 trilyon lira. Umarım ki sayın Başbakanım seçimlere kadar bize altı kez daha açılış yapmak için vakit verir. Sincan metrosunu birlikte açmak istiyoruz, ODTÜ bulvarının açılışını yapmak istiyoruz. 1665 bulvar ve geçidin açılışlarını yapmak istiyoruz. Ve şu anda Ankara'nın beş girişinde beş kapımız yapılıyor, onların açılışını yapmak istiyoruz. 214 açılışımız Ankaramıza ve ülkemize hayırlı olsun"

KISKANANLAR ÇATLAMASIN
Başbakan Erdoğan'ın konuşması bir ara "Kıskananlar çatlasın" sloganlarıyla kesildi. Erdoğan salondakilerin sloganları üzerine "Kıskanmasınlar, onlar da anlayacak, onlar da bizimle birlikte yürüyecek" karşılığını verdi. Erdoğan, "Dik duracağız ama diklenmeyeceğiz, yolumuza öyle devam edeceğiz. Bu sevdayı ancak yaşayan bilir" dedi.

YENİDEN İNŞA EDİLİYOR
Ülkenin güçlenmesini istemeyenlerin olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Onlara rağmen büyüyoruz, güçleniyoruz. 15-20 önce bir Ankara vardı ama 20 yıldır yeniden inşa edilen bir Ankara var. Ankara katlı köprülü kavşak nedir bilir miydi? Bilmezdi. Daha önce hafif raylı sistem o da bir tane... Metro Ankara'nın kültürüne girdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
214 esere görkemli açıIış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN