Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aşk ve Barış Çığlığı'

Yenimahalle Belediyesi, usta tiyatrocu Semih Sergen'in kaleme aldığı "Mevlana-Aşk ve Barış Çığlığı" adlı oyunu, tiyatroseverlerle buluşturdu

Giriş Tarihi: 15.1.2014
Hiç eskimeyen düşünce ve fikirleriyle günümüz insanına ışık, aşk ve barış kaynağı olan Mevlana, "Mevlana Aşk ve Barış Çığlığı" adlı oyunla anıldı. Yenimahalle'deki Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde sahnelenen "okuma tiyatrosu" türündeki eser büyük ilgi gördü. Oyunu Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar başta olmak üzere çok sayıda sanatsever izledi. Sema gösterilerinin yapıldığı etkinlikte tam anlamıyla görsel bir şölen yaşandı.

Semazen büyüledi
Semih Sergen, Süheyla Gürkan, Akın Erozan ve Müjde Hayat'ın Mevlana'yı anlattığı "Mevlana, Aşk ve Barış Çığlığı" isimli oyuna, Göktürk Arıkan danslarıyla, küçük semazen M. Enes Çetin ise sema gösterileriyle renk kattı. Ayrıca tasavvuf müziğinden ezgilerin de Başkentliler'e sunulduğu oyunda, Mevlana'nın Horasan'dan Karaman'a, Karaman'dan Konya'ya gelişini, burada Şems-i Tebrizi ile tanışması anlatıldı. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, eserin sahnelenmesinin ardından oyuncuları tek tek tebrik etti.

Erenler bilinmiyor
Yenimaha lle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, oyundan çok etkilendiğini belirterek, "Günümüzde Anadolu insanının hoşgörüsüne, kardeşliğine, insan sevgisine çok daha ihtiyacımız var" dedi. Dünyada Anadolu erenlerinin çoğunun bilinmediğini de vurgulayan Yaşar, "Bu oyun erenlerimizin tanıtılması için büyük önem taşıyor* yorumunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aşk ve Barış Çığlığı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN