Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'nın gurur duyduğu okul

Eğitim-öğretime 1971 yılında başlayan ve Ankara'da ilk Anadolu Lisesi unvanını elde eden okul, verdiği eğitimle dikkatleri üzerine çekiyor

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Başkent'te 1971 yılında açılmış 6 maarif kolejinden biri olan Ankara Anadolu Lisesi, gurbetteki Türk işçilerin çocuklarına yönelik olarak 1981 yılında Almanca eğitim vermeye başladı. Aradan geçen zaman içinde bu işlevini kaybeden okulda yapılan bir çalışma ile 2012 yılından itibaren Almanca eğitim, kademeli olarak kaldırılarak yabancı dil olarak İngilizce'nin öğretildiği sisteme geçiş yapıldı. Ankara Anadolu Lisesi, günümüzde de eğitim denince Türkiye'nin gözde okullarından biri olarak anılıyor.

ETKİLEŞİMLİ TAHTA

Aynı zamanda Ankara'nın ilk Anadolu lisesi olan Ankara Anadolu Lisesi'nde, üç blok ve 30 derslik bulunuyor. Okul Müdürü Mustafa Kahveci'nin verdiği bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yürüttüğü Fatih Projesi kapsamında her derslikte ve laboratuarlarda etkileşimli tahta var. Okulda ayrıca fizik, kimya ve biyoloji derslerinde kullanılan 2 laboratuar, biri 21 kişilik diğeri 16 kişilik 2 bilgisayar laboratuarı ile 3 bin 353 kitabın yer aldığı kütüphane, öğrencilerin faydasına sunuluyor.

BİREYSEL VE TAKIM SPORLARINDA BAŞARILI
Okul öğrencileri, kapalı spor salonlarında futbol, basketbol, futsal antremanlarını rahatlıkla yapabiliyor. Bireysel branşlarda da aktif olan öğrenciler, başarıdan başarıya koşuyor. Okul derslerinde de başarılı bir öğrenci olan Altuğ Cantürk, Türkiye Para Tekvando Şampiyonası'nda 2012 yılında 1.'lik, 2013 yılında 2.'lik alarak dikkatleri üzerine çekti. Okulda 5 yönetici, 56 öğretmen ve 5 hizmetli görev yapıyor. Lisede toplam 823 öğrenci eğitim görüyor. 250 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği yemekhane, içinde 3 bin 353 kitap bulunan büyük bir kütüphane, 100 kişilik konferans salonu, büyük kapalı spor salonu, resim ve müzik atölyesi, Fransızca, Almanca ve matematik bölüm odaları da okulun artıları arasında yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın gurur duyduğu okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN