25 yılda bir 'Yarasa'

Dünya genelinde en fazla sahnelenen eserlerden biri olan Yarasa Opereti, Ankara Operası'nda 25 yıl sonra yeniden görücüye çıktı

Giriş Tarihi: 17.1.2014
Avusturyalı besteci Johann Strauss'un komik opereti "Yarasa", 25 yıl aradan sonra yeniden sahnelendiği Ankara'da seyirciden büyük ilgi görüyor. Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından sahneye taşınan eserin yönetmeni Murat Atak, müzikal ve tiyatroyu harmanladıklarını, "çalgılı çengili" bir eser ortaya çıkardıklarını söyledi.

HEM TİYATRO HEM OPERA

Operetlerin, opera eserlerinden daha zor olduğuna dikkat çeken Atak, "Eseri sahnelerken tiyatro kısmının başarılı olmasını çok arzu ettim. ADOB sanatçıları da ellerinden geleni yaptılar ve ortaya her temsilde insanların merdivenlerde bile izlemeye razı oldukları, biletlerin satışa çıkar çıkmaz tükendiği bir eser çıktı" dedi. 22 Ocak ve 1 Şubat'ta da Opera Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak eserin, eğlenceli birkaç saat vaat ettiğini ifade eden Atak, "Opera sanatçılarımız çok iyi şarkı söylüyorlar. Ancak ben operanın aynı zamanda oyunculuk gerektirdiği inancındayım. Bence çok sesli müziği ülkemiz insanlarına sevdirmenin yolu bu tür operetlerden geçiyor" diye konuştu.

"SANATÇI KOLAY YETİŞMİYOR"
Yarasa operetini izlemeye gelen seyircinin büyük bir çoğunluğunu gençlerin oluşturduğunu kaydeden Murat Atak, "Devlet destekli bu kurumlar olmazsa eğer, Yarasa gibi eserler asla sahneye konulamaz. Çünkü işin esas değerli kısmı bu sanatçıların yetişmesi... İyi bir opera, tiyatro ve bale sanatçısı kolay yetişmiyor" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 yılda bir 'Yarasa'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN