Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'nın suyu var

Yağışların mevsim normallerinin altında kalmasının Ankara için şimdilik bir tehlike oluşturmadığını ifade eden ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, "Başkent'e 600 gün yetecek suyumuz var" dedi

Türkiye genelinde yağışların mevsim normallerinin altında kalması kuraklık endişesini artırdı. Baraj ve nehirlerde su miktarı birçok şehirde son yılların en düşük seviyesine indi. Yağışların istenen düzeyde olmamasının Ankara için bir tehlike oluşturmadığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İrfan Kaya, "600 gün yetecek suyumuz var" dedi.

"KORKULACAK BİR ŞEY YOK"
Su seviyesinin Başkentliler'i korkutacak boyutta olmadığını söyleyen Kaya, "Geçen yıl bu zamanlarda barajlarımızda yaklaşık 627 milyon metreküp su bulunuyordu, bu yıl bu oran 567 milyon metreküp seviyelerinde. Yine geçen yıl bu zamanlarda barajlarımızdaki doluluk oranı yüzde 39 seviyelerinde iken bu yıl yüzde 36 seviyelerinde seyrediyor. Bugün Ankara'ya 600 gün yetecek suya sahibiz" diye konuştu.

1 MİLYAR METREKÜP BARAJ HACMİ
Ankara'nın 1 milyar metreküp kapasiteyle Türkiye'nin en büyük baraj hacmine sahip olduğunu dile getiren İrfan Kaya, "Barajlarımızdaki su seviyeleriyle ilgili şimdilik bir sıkıntı yok. Ama herhangi bir sorun olması durumunda, kriz zamanında 2008 yılından beri su almadığımız Kesikköprü Barajı'nı devreye sokabiliriz. Bakanlığın yaptığı Bolu-Gerede İçme Suyu Projesi de önümüzdeki yıl hayata geçince içme suyu problemimiz ortadan kalkmış olacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın suyu var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN