Okullarda karne heyecanı

Giriş Tarihi: 25.1.2014

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Başkent Ankara'da da yaklaşık 1 milyon öğrenci karne heyecanı yaşadı. Sömestr tatiline çıkan öğrenciler kısa bir süre dinlendikten sonra 10 Şubat'ta ders başı yapacak

Ankara'da karne sevinci yaşandı. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Başkent Ankara'da da öğrenciler karne alarak iki haftalık sömestr tatiline çıktı. Yaklaşık 1 milyon öğrenci, 2013-2014 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısını tamamladı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Salih Alptekin İlköğretim Okulu'nda düzenlenen karne törenine katıldı. "Karne çocuğun zeka göstergesi değildir. Aslında karne çocuğa ait de değildir. Öğretmenin, ailenin, toplumun hepimizin karnesidir" diyen Aydoğan, internetin çocuklarla anne baba arasındaki diyaloğu azalttığına da dikkat çekti.

'Tatili fırsat kabul edin'
Öğretmenlerden birinin, 30 kişilik sınıfta "Babanızla akşam ne konuştunuz" diye sorduğunu anlatan Kamil Aydoğan, 20 öğrenciden fazlasının 'hiçbir şey konuşmadık' yanıtını verdiğini aktardı. Bu durumun çocukla anne baba arasındaki duygusal ilişkiyi zayıflattığına dikkat çeken Aydoğan, "Anne babalara 15 günlük tatili fırsat bilerek çocuklarıyla daha çok zaman geçirmelerini öneriyorum" ifadesini kullandı.

'Zeka göstergesi değil'
Ailelere çocuklarının hoşuna gidecek şeyleri beraber yapmaları tavsiyesinde bulunan Kamil Aydoğan, "15 gün çocuklarınızı kucaklayın, onları sevin, duygusal ilişkinizi yoğunlaştırın" önerisinde bulundu. Aydoğan, "Çocuk karnede zayıf getirmişse, ailenin beklediği bir düzeyde not karşılarına çıkmamışsa, karne çocuğun zeka göstergesi değildir. Aslında karne çocuğa ait de değildir. Öğretmenin, ailenin, toplumun hepimizin karnesidir" diye konuştu.

'Çocuğunuza ön yargılı yaklaşmayın'
Ailelerin kesinlikle çocukları yargılayıcı, azarlayıcı, mahcup edecek bir tutum içerisinde olmaması gerektiğini vurgulayan Kamil Aydoğan, "Önümüzde bir dönem daha var. Bu çok rahat telafi edilecek bir durum" diye konuştu. Daha sonra, 3. sınıf öğrencilerine karnelerini dağıtan Aydoğan, tüm öğrencileri tebrik etti. Heyecanlı oldukları gözlenen öğrenciler, aldıkları karnelerini arkadaşlarıyla inceledi.

Büyükşehir'den hediye
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sık sık dile getirdiği çocuk sevgisini dağıttığı hediyelerle göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye ekipleri, Başkent Ankara'nın 17 ayrı ilçesindeki 362 okulda karne heyecanı yaşayan 57 bin 198 öğrenciye karne hediyesi olarak basketbol, futbol ve voleybol topu dağıttı. Sıralarında, okul bahçelerinde heyecan içerisinde hediyelerini alan minik ellerin neşeleri gözlerinden okunurken, dillerinde de "Melih Amca"ya teşekkür cümleleri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullarda karne heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN