Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebiyatla var olmak

Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Sidar Sadık, Yola Durmak isimli kitabını yakında okurla buluşturacak

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Kendi cümleleriyle, "Hayatı Ankara'da geçmiş, Ankara'da doğmuş, büyümüş, burayı yurt edinmiş bir yazar", Sidar Sadık. "Dünyayı okuyarak tanıyorum" diyen Sadık, edebiyat eğitimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde aldı. Şu sıralarda ilk kitabını çıkarmaya hazırlanan Sadık ile "Yola Durmak" ve edebiyat hakkında konuştuk. Edebiyatla ilgilenmeye 10 yaşında başlayan Sadık, her Türk gencinin yaptığı gibi önce şiir yazarak daha sonra düz yazıya geçerek edebiyatla ilgilendiğini açıkladı.

HAYATIN ANLAMI
Sadık, önceden kitap okumayı pek sevmezdim. Kuzenlerimle aramızda bir okuma yarışı başladı. Sonra da edebiyat benim için "hayatın anlamı ve var olmak" nedeni oldu. Okumadan ve yazmadan, başka türlü düşünemiyorum kendimi" dedi. Yalnızca edebiyat ile ilgilenmediğini yan flüt çalmak için de çaba sarf ettiğini söyleyen Sadık, "Müzik zaten edebiyatla doğrudan ilişkili bir sanat dalı. Müziğin ahenkli olması, insanın yazdığının kulağa hoş gelmesi gibi… Aslında sanat dallarının hepsiyle ilgilenmeye çalışıyorum ama doğrudan değil, dolaylı olarak. Herkesin ilgilendiği kadar" dedi.

'OKURA GÜVENİYORUM'
Alışıldık , ezberlerin tersine Alper Canıgüz, Murat Menteş, Hakan Günday gibi yazarların kendisini etkilediğini söyleyen Sidar Sadık, "Beni roman yazmaya iten, onların anlatımlarındaki sadelik oldu. Bu isimler beni yazmak için cesaretlendirdi" dedi. Okura güvenmenin zevkli olduğunu kaydeden Sadık, eserin sanatsal olmasından ziyade, okuyucunun kendinden bir şeyler bulabilmesinin daha öncelikli olduğunu vurguladı.

OĞUZHAN TELLİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edebiyatla var olmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN