Ankara Çayı temiz akacak

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Ankara Çayı, ASKİ'nin yürüttüğü ıslah çalışmaları tamamlandığında kötü koku ve kirlilikten arınacak

Kokusu ve görüntüsüyle yıllardır Başkentlileri rahatsız eden Ankara Çayı nihayet temizleniyor. ASKİ Genel Müdürlüğü'nün projesi kapsamında, şehrin içinden geçen Ankara Çayı ile bu çayı besleyen Çubuk Çayı ve Hatip Deresi'nde de iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Çay dibinde biriken ve kötü kokuya neden olan çamurun tahliye edileceğini söyleyen ASKİ yetkilileri, çaya yapılan kaçak kanal bağlantılarının engelleneceğini ifade ediyor.

"4 ADIMDA TEMİZLİK"
ASKİ, dört adımdan oluşan projede ilk olarak Ankara Çayı ve bu çayı besleyen tüm dere ve çayların analizini yaparak kirlilik yüklerini belirledi. Ankara Çayı'nın en önemli kaynaklarından olan Çubuk Çayı ve Hatip Deresi üzerinde ileri arıtım yapan atık su arıtma tesisleri inşa edildi. Projenin ikinci ayağında ise çaya yapılan kaçak deşarjlar atık su kolektörlerine aktarılarak tüm atık sular kurutulacak.

"TEMİZ SU BARAJDAN GELECEK"
Üçüncü adımda Çubuk-1 Barajı'nın temizliğinin yapıldığını ifade eden yetkililer, barajın dibinde yıllardır biriken ve çevreye kötü koku yayan dip çamurunun, iş makineleri vasıtasıyla temizlendiğini bildirdi. Barajda tutulan suyun, Ankara Çayı'na verilerek temiz suyun ana kaynağı olacağını da dile getiren yetkililer, projenin son adımında çayın dip çamurunun temizleneceğini açıkladı.

BETON KESİTE ALINIYOR
Çay dibinde biriken ve çevreye kötü koku yayan dip çamuru ile çaya atılan lastik, çöp, poşet gibi atıkların düzenli olarak temizlendiğini de sözlerine ekleyen yetkililer, proje tamamlandığında Ankara Çayı'nın bambaşka bir görüntüye kavuşacağını söyledi. ASKİ yetkilileri, "Şu anda çay yatağının ıslah edilmesi ve beton kesite alınması çalışmaları devam etmektedir. Devam eden çalışmaların da tamamlanmasıyla Ankara Çayı, Çubuk Çayı ve Hatip Çayı temizlenmiş ve buraya yapılan kanalizasyon bağlantıları engellenmiş olacak. Çay yatağı temizlenecek ve çayın çevreye yaydığı olumsuz görüntüler de ortadan kalkacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Çayı temiz akacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN