Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köy Park'a köylü lazım

Altındağ Belediyesi, "Köy Park Açık Hava Müzesi"nde inek sağıp koyun otlatacak, ekmek yapıp bakkal işletecek, köy işlerinden anlayan aileler arıyor

Ankaralılar'ın merakla beklediği "Köy Park Açık Hava Müzesi" projesinde sona yaklaşıldı. Çalışmaların yüzde 80 oranında tamamlandığını dile getiren Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Başkentliler'e çağrıda bulunarak "Çobanlıktan demirciliğe, fırıncılıktan hayvancılığa kadar köy işlerinden anlayan, köy kültürünü gelecek kuşaklara aktaracak aileler arıyoruz" dedi.

"GÜN SAYIYOR"
100 yıl öncesinin köy hayatını yaşatacak "Köy Park Açık Hava Müzesi" için gün saydıklarını söyleyen Tiryaki, "Ahşap evleri, doğal yaşam alanları, yel ve su değirmenleri, asma köprüleri, hayvanları, tarlaları her şeyiyle bir köy inşa ettik. Bu köyde yaşayacak, hayvanlara bakıp sütlerini sağacak, fırınında çalışıp ekmek yapacak, bakkalını, kahvesini işletecek, arıcılık yapacak, marangozundan berberine, bekçisinden kalaycısına kadar bu işlerden anlayan köyde yaşayacak ailelere ihtiyacımız var" diye konuştu.

Türkiye'de benzeri yok
Köy Park projesinin Türkiye'de bir benzeri olmadığının altını çizen Veysel Tiryaki, şunları söyledi: "Köyde yaşayacak ailelerin bir kısmına destek vereceğiz ama genel anlamda köyümüz kendi kendine yetecek, belediyemize ek yük getirmeyecek. Birkaç ay içinde çalışmaların tamamlanacağı projeyle Ankaralılar, buğdayın değirmenlerde una nasıl dönüştürüldüğüne tanıklık edecek. Köy fırınından köy ekmeği alacaklar. Yayık ayranı içecekler. Sütün nasıl üretildiğini, peynirin nasıl yapıldığını, sebzelerin nasıl yetiştiğini burada görecekler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy Park'a köylü lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN