Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vurulan leopar Ankara'ya geliyor

Giriş Tarihi: 2.2.2014

Diyarbakır'da bir çoban tarafından vurulan ve 2.5 ayda İstanbul'da tahniti yapılan leopar, bugün Ankaralılarla buluşacak

Diyarbakır'da bir çoban tarafından vurulan Anadolu Leoparı, "Dünya Sulak Alanlar Günü"nün kutlanacağı Sürmeli Otel'de bugün Ankaralılar için sergilenecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce tahniti yaptırılan leopar, 3 Kasım'da öldürüldükten sonra DNA ve hücre örnekleri incelenerek tahniti yapılmak üzere İstanbul'a gönderilmişti.

TAHNİT 2.5 AY SÜRDÜ
İstanbul' a gönderilen 'Anadolu Leoparı'nın çıkarılan postu, 43 yıllık tahnit ustası İhsan Yey tarafından ABD'den getirilen bir cansız mankene giydirildi. 2.5 ay süren çalışma sonucu tahniti tamamlanan leopar, gerçeğini aratmayacak hale geldi. Anadolu'da bilinen son leopar 17 Ocak 1974 tarihinde Ankara Beypazarı yakınlarında vurulmuş, tahnit edilerek MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nde sergilenmeye başlanmıştı. Diyarbakır'da yaşanan son olay, 1974 yılından bu yana ulaşılan ilk kesin kayıt niteliği taşıyor. Tahnit, aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanların gelecek nesillere aktarılmasında ve kültürel varlıkları koruma için de uygulanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vurulan leopar Ankara'ya geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN