Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Külliye' dediler rant kapısı çıktı

Fethullah Gülen'e bağlılığı ile bilinen dernek, Sincan'da bir cami, bir Kur'an kursu, bir de imam hatip lisesi yıkıp yerine AVM inşa ediyor

Sincan'da faaliyet gösteren ve Fethullah Gülen'e bağlılığı ile bilinen Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği, 2008 yılında ilçenin tek imam hatip lisesinin bulunduğu araziyi 99 yıllığına belediyeden külliye yapma garantisi vererek kiraladı. Yapılacak iş yerlerinden elde edilecek gelir karşılığında aynı arazi üzerinde bulunan imam hatip lisesi, cami ve Kur'an kursunu da yeniden inşa etmeyi taahhüt etti.

99 YILLIĞINA KİRALIK

Cami, Kur'an kursu ve imam hatip lisesinin yıkımı tamamlandı. Ancak başlayan inşaatı ve inşaatın projesini gören vatandaşlar adeta şok oldu. Cami, Kur'an kursu ve imam hatip lisesini yıkan "Hizmet Derneği", külliye yerine AVM inşa etmeye başladı. Sincan Belediyesi'nden kullanım hakkını 99 yıllığına alan dernek, ilk olarak 2008 yılında tam 30 yıllık imam hatip lisesinin yıkımını gerçekleştirdi.

MEZUNLAR DERNEK KURDU
İmam hatip lisesinden yetişenler, bir dernek kurarak hem okullarına sahip çıkmaya hem de aynı parseldeki cami ve Kur'an kursunun da yıkımını engellemeye çalıştı. Yapılan eylemler, açılan davalar sonuç vermedi; Sincan İmam Hatip Lisesi yıkıldı. Arazisi ise uzun süre otopark olarak kullanıldı. İmam hatip lisesinde okuyan öğrenciler, ilçenin en ücra köşelerinden biri olan Fatih semtinde inşa edilen binaya taşındı.

VATANDAŞLAR RANTIN DURMASINI İSTİYOR
Açılan iptal davaları devam ederken arazi üzerinde herhangi bir tasarrufa gidilmedi. Davalar sonuçlanınca harekete geçen Gülen Hareketi, aceleyle cami ve Kur'an kursunu yıkarak AVM inşaatına başladı. Hızla devam eden inşaatın büyük bir rant kapısına dönüştüğünü ifade eden vatandaşlar, bu ranta "dur" denilmesini istedi.

KÜLLİYE YALAN
Yıllardır hukuk mücadelesi verdiklerini ve bu mücadelenin sonuçsuz kaldığını ifade eden Okul Aile Birliği Yöneticisi, kamu görevlisi olduğunu ve bu nedenle de adının açıklanmamasını istedi. Daha ilk günden bir rant kaygısı taşıdıklarını söyleyen Okul Aile Birliği Yöneticisi, "Dernek yönetimi bize, daha büyük bir cami, daha iyi bir okul ve harika bir Kur'an kursu vaadinde bulunmuştu. Elbette inanmadık. Bu yüzden de mahkemelere gittik. Ancak bir sonuç alamadık" dedi.

DÜKKANLARIN DEĞERİ 2 MİLYON TL'YE ÇIKTI
99 yıllık kiralamayı toplam 2 milyon TL'ye sağlayan derneğin külliye sözü verip yerine diktiği AVM'de yalnızca bir dükkanın satış bedelinin tam 2 milyon TL olduğu ortaya çıktı. Sincan Alışveriş ve Kültür Merkezi adıyla inşa edilen AVM'de toplam 166 iş yeri bulunuyor. 12 bin 300 metrekarelik alan üzerine kurulu AVM'deki toplam kapalı alan miktarı ise 33 bin 300 metrekare. Dernek 99 yıllığına kiralama yapmasına rağmen, AVM'den iş yeri almak isteyenlere kiralama yapmayıp yalnızca direkt satışı tercih ediyor.

İmam hatip lisesinin, kentin dışında bir mahalleye kurulduğunu anlatan Okul Aile Birliği Yöneticisi, "Kur'an kursu ile ilgili hiçbir çalışma yok. Yıkılan güzelim caminin yerine ise inşa ettikleri dev AVM'nin arka kısmında küçücük bir alan bırakmışlar. İnşaat devam ediyor. Önce AVM'yi sonra da sıra gelirse camiyi yapacaklar. Ama bu kadar büyük bir arazinin karşılığında yapılacak olan cami onların da bizlerin de ayıbı olacak" diye konuştu.

Önce AVM, daha sonra da yer kalırsa cami yapılacak

RAPOR HAZIRLADILAR

Okul Aile Birliği'nin, 2008 yılında bir rapor hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilgili diğer kurumları da uyardığı ortaya çıktı. Hazırlanan raporda, "Nüfusu 500 bine yaklaşan Sincan merkezden imam hatip lisesinin taşınması ne ile izah edilebilir. Endüstri meslek lisesinin 5, kız meslek lisesinin 3, Anadolu lisesinin 4 adet şube açtığı Sincan'da imam hatip lisesinin taşınması dini eğitimde büyük bir boşluğa neden olacaktır. Büyük ölçüde öğrenci kaybı olacaktır. Başta Etimesgut ve Elvankent'tekiler olmak üzere dini eğitim alan öğrenciler bu haktan mahrum kalacaklardır" denildi.

CEVAPSIZ SORULAR
Aynı raporda ayrıca şu sorulara yer verildi: "Yeni yapılacak cami bünyesinde külliye adı altında dükkanların yapılmak istenmesi, Diyanet'in yeni uyguladığı cami projeleri açısından uygun mudur? Mülkiyeti belediyeye, kullanımı söz konusu derneğe ait arsa üzerine yeni yapılacak cami bünyesinde şahsa satılacak mülkiyetler olacak mı, olacaksa bunun izahı nedir?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Külliye' dediler rant kapısı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN