Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahtumkulu için anma yılı düzenlendi

Türkmenistan'ın fikri temellerinde katkısı olan şair ve ilim adamı Mahtumkulu Firaki için düzenlenen anma yılı dolayısıyla Resim-Heykel'de tören yapıldı

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2014'ün Türkçe konuşan ülkelerde "Mahtumkulu Firaki Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde tören düzenlendi. Türkmen şairin 290. doğum yıl dönümünde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Mahtumkulu Firaki'nin, Türkmenistan Devleti'nin oluşumunu fikri anlamda hazırlayan isimlerden biri olduğunu söyledi.

TÜRK DÜNYASINDA TANINIYOR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ise dünyaca tanınan Türkmen şair Mahtumkulu Firaki'nin, şiirleri ve felsefesiyle yalnızca Türkmenistan'da değil tüm Türk dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Arıcı, hayatını halkına adayan Mahtumkulu'nun, gönül zenginliği ve edebi mirasının Türkiye edebiyatçıları için de esin kaynağı olduğunu anlattı.

ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

Türkmenistan Kültür Bakanı Gunça Mamedova da 2014 yılının Türkçe konuşan ülkelerde "Mahtumkulu Firaki Yılı" olarak kabul edilmesini desteklediği için TÜRKSOY'a teşekkür etti. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise iki ülke arasındaki bağların kültürel ve sanatsal etkinliklerle daha da güçlendirileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahtumkulu için anma yılı düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN