Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cama üfleyerek şekil veriyorlar

Cam işleme ustaları yüksek ısıda eritilen camı üfleyerek balon gibi şişiriyor ve aksesuar malzemeleri yapıyor

Giriş Tarihi: 11.2.2014
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na kayıtlı cam işleme sanatçısı Feridun Pekeş, 13 yaşında başladığı mesleğini cam üfleme dersleri vererek sürdürüyor. Meslekte iyi bir usta olabilmek için küçük yaştan yetişmenin gerekliliğini vurgulayan Pekeş, "Bunun için de küçük yaşta insanları buraya alıp usta haline getiriyoruz. Burada bir usta yetiştirmek iki yıl alıyor" dedi.

"MEŞAKKATLİ İŞ"
Mesleğe, babası Hasan Hüseyin Pekeş'in yanında laboratuvar tüpleri üreterek başladığını kaydeden Pekeş, "Camı alevde eriterek işliyoruz. Meşakkatli bir iş olduğu için sanatımızı yapan çok az. Sonuçta cam ile çalışıyorsunuz. Kırılgan bir malzeme ve alevle çalışıyorsun. Çok ince bir işçiliği var. Onun için özen gösterilmesi gerekiyor" diye konuştu.

'BU İŞE ÖMRÜMÜZÜ ADADIK'
Feridun Pekeş, yaptığı işle ilgili şu bilgileri verdi: "Nerede bir tezgah açsam insanlar şaşırıyor. Hemen bir kalabalık toplanıyor, ilgi inanılmaz oluyor. İnsanlar camın erime şekline, büyülü dünyasına kapılıyor. Güzel bir meslek ama biraz daha geliştirilip yayılması gerekiyor. Kendi çabamla elimden geleni yapıyorum. Bu konuda dersler de veriyorum. Bu işi seviyoruz, cama ömrümüzü adamışız. Bunu yaymamız gerekiyor. Yarın bir gün ölüp gideceğiz ama meslek baki kalacak. Biz de yaptıklarımızla baki kalmak istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cama üfleyerek şekil veriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN