Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalay ustalığı zamana direniyor

Giriş Tarihi: 11.2.2014

Çubuk'ta 44 yıldır kalay ustalığı yapan Yaşar Uçar, kaybolmaya yüz tutan mesleğini öğrenmeye gelen olmadığı için hem ustalık hem de çıraklık yapıyor

Kaybolmaya yüz tutan mesleğini öğrenmek isteyen kalmadığı için hem ustalık hem de çıraklık yapan 44 yıllık kalay ustası Yaşar Uçar, her sabah erken saatlerde atölyesine gidiyor. Kalaylanacak kabı kum ve pamuk yardımıyla temizleyen Uçar, sonra kimyevi maddelerle yüzeyini yıkayıp ocakta ısıtarak kalaylama işlemine başlıyor.

AĞABEYİN DEN ÖĞREN Dİ
Çubuk'ta mesleğinin son temsilcilerinden olan Uçar, ağabeyinin yanında çıraklıktan başladığı mesleğini bugün kimseye aktaramadığını ifade etti. İlçelerinde bir zamanlar 8-9 kalaycının bulunduğunu hatırlatan Uçar, ilçede son kalaycı olduğunu ve çırak bulamadığı için de mesleğinin son bulacağını savundu.

BAKIR TENCERELER ÇOK DAHA SAĞLIKLI
Bakır tencerelerin sağlıklı olduğunu söyleyen Yaşar Uçar, "Uzmanların da söylediği gibi alüminyum, kanser ve alzheimer gibi hastalıklara neden oluyor ve çeliğin de çeşitli zehirlemeler yaptığı biliniyor. Bakıra gelince, kalaylandığı zaman yüzde yüz rahatça kullanabilirsiniz. Bakır kaplar evladiyeliktir" görüşünü paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalay ustalığı zamana direniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN