AK Parti fark attı

Ankara için yapılan son yerel seçim anketinde AK Parti açık ara önde çıktı. Ankete göre, AK Parti Büyükşehir için CHP'ye 13.5 puan fark attı

Giriş Tarihi: 12.2.2014
ORC Araştırma Şirketi tarafından Ankara için yapılan son yerel seçim anketi, yerel seçimlere 45 gün kala sürpriz sonuçları ortaya koydu. Merkez ve sağ kökenli seçmenin oyunu almayı hedefleyerek eski MHP'li belediye başkanı Mansur Yavaş'ı aday gösteren CHP, anket sonucuna göre AK Parti'nin 13.5 puan gerisinde kaldı. Çekişmeli ilçeler Yenimahalle ve Etimesgut'ta da öne geçen AK Parti olurken, Çankaya'da ise CHP açık ara önde…

AK PARTİ OYUNU ARTIRDI

2009 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yüzde 38.5 oy toplayan AK Parti, ORC Araştırma Şirketi'nin son anketine göre Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonu sonrasında oy oranını 9 puan artırdı. Ankara genelinde 24 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında 21 bin 700 kişi ile gerçekleştirilen ankette, AK Parti'nin oyu yüzde 47.6 olarak belirlenirken, CHP yüzde 34.1, MHP ise yüzde 14.4 oranında oy topladı. 2009 yerel seçimlerinde yüzde 26.9 oy alan MHP ise son ankette en çok oy kaybeden parti oldu. MHP'den eksilen 12 puanlık oyun, büyük çoğunluğunun AK Parti'ye kaydığı görüldü. ORC Araştırma Şirketi'nin son anketinde diğer önemli istatistik ise başa baş görünen ilçelerde oldu. AK Parti, Etimesgut'ta yüzde 35 oy alarak öne geçerken, MHP ise yüzde 34.6'da kaldı. Bir diğer kritik ilçe Yenimahalle'de de AK Parti'nin 4 puan farkla öne geçtiği görüldü. Ankete göre Yenimahalle'de AK Parti yüzde 40, CHP ise yüzde 36.3 oy alacak.

13 PUANLIK FARK

Yerel seçimde nasıl bir oy tablosu çıkaracağı merak konusu olan Keçiören'de de AK Parti 13 puanlık farkla önde gidiyor. ORC'nin anketine göre Keçiören'de AK Parti yüzde 37.3, BBP yüzde 24.1, CHP yüzde 19.5, MHP ise yüzde 12 oranında oy toplayacak. 2009 yerel seçimlerinde Pursaklar'da yüzde 57.4 oy alan AK Parti ise en çok oyunu bu ilçede kaybetti. Yayınlanan son ankete göre AK Parti'nin Pursaklar'daki oyu 9 puan düşerek yüzde 48.5 çıktı.

ÇANKAYA'DA AYDIN ÇIKIŞTA
Cumhuriyet Halk Partisi, ORC'nin son anketine göre Başkent'te en güvendiği ilçe olan Çankaya'da açık ara önde çıktı. Anketin gerçekleştirildiği tarihler arasında henüz adayı belli olmayan CHP, yine de yüzde 53.4 oranında oy toplamayı başardı. Barış Aydın ismiyle Çankaya'da sürpriz yapan AK Parti ise 2009 yerel seçimlerine göre oyunu 3 puan artırarak yüzde 21.9'dan yüzde 25'e yükseltti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti fark attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN