Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP kendine muhalefet

Seçimde iddialı olabilecek tüm partiler adaylarının tamamını açıkladı.
Geçtiğimiz hafta sonu CHP'nin Parti Meclisi'nin açıkladığı adaylar, Başkent'te bomba etkisi yarattı. Tepkiler çok ciddi.
CHP, Ankara'daki 25 ilçenin 16'sını daha önce zaten açıklamıştı. Geriye kalan 9 ilçeden Yenimahalle, Ayaş, Sincan, Kızılcahamam, Güdül, Çamlıdere ve Altındağ adayları ile ilgili bir sorun görünmüyor. Ancak Keçiören ve Çankaya, CHP'deki tüm iç dengeleri altüst etti. Hem başkan adaylarında hem de Meclis üyeliklerinde çok ciddi tartışmalar yaşanıyor. CHP'nin Çankaya Adayı Alper Taşdelen çok genç bir isim. Özel sektörde ciddi bir tecrübesi bulunuyor. Parti içerisinde Alper Taşdelen'i seven de çok sevmeyen de. Babası Doğan Taşdelen'in her iki duruma da etkisi çok fazla. Alper Taşdelen'i destekleyenler de karşı çıkanlar da babası Doğan Taşdelen'i referans gösteriyor. Tüm bu tartışmaların akabinde seçim sandığından çıkacak tablo CHP'yi çok memnun etmeyecek gibi görünüyor. Bülent Tanık'ın yüzde 58.4 ile kazandığı ilçede, aynı oy oranının Alper Taşdelen tarafından yakalanması zor. Bunun iki önemli nedeni var. CHP'nin en büyük sorunu olan parti içi muhalefet bu nedenlerin başında geliyor. İkinci neden ise AK Parti'nin adayı Barış Aydın. Barış Aydın, genç ve başarılı bir isim. Yalnızca AK Partililer'den değil CHP ve MHP'den de oy alabilecek bir isim. AK Parti'nin Çankaya'da yaptığı bu tercih yüzde 21.9 olan oy oranını şimdiden yüzde 25'lere çıkarttı. Anketlerde ortaya çıkan bu duruma benzer bir sonuç da MHP için geçerli. Sadık Arslan'ı aday gösteren MHP, ilçedeki Alevi nüfusun oylarını kazanmak istiyor. Her üç adayın da avantajlı yanları var. Sonuç CHP'nin lehine olacaksa da aradaki fark, önceki seçimler kadar olmayacaktır.

Tiryaki'nin gözü rekorda

Ankara'daki en rahat belediye başkan adaylarından biri herhalde Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'dir. Tiryaki, üçüncü dönem için belediye başkanlığına aday oldu. Az bir farkla kazandığı ilk seçimin ardından, 2009'da yüzde 56.7 oy alarak en yakın rakibine yüzde 35'lik bir fark atmıştı. İlçede yaptığı işler, yalnızca Altındağ'da değil tüm Türkiye'de konuşulur hale geldi. Türkiye'de bütçesi denk gelen, hiç borcu olmayan, sürekli yatırım yapan ama bu yatırımlarla belediyeyi borçlandırmayan örnek bir başkan Veysel Tiryaki. Tiryaki, AK Parti'nin yeniden adayı. Yapılan anketler gösteriyor ki Veysel Tiryaki yeni bir rekora koşuyor. Yüzde 60'ların üzerinde oy alırsa şaşırmamak lazım. CHP, ilçede Melih Baran Kılıç ile yarışacak. Kılıç, ilçede çok bilinen bir isim değil. Ancak MHP'nin adayı Nedim Ağaç, ilçenin sevilen simalarından... Üçlü yarışta olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde Veysel Tiryaki bir dönem daha Altındağ'ı yönetecek.

Çubuk'ta istikrar yok

AK Parti'nin en çok oy aldığı ilçelerden biri olan Çubuk'ta, belediye başkanı konusunda bir türlü istikrar sağlanamadı. 2009 yılında aday değişikliği yaparak girdiği seçimde AK Parti, Lokman Özden ile yüzde 48 oy almıştı. AK Parti, önümüzde seçimde yine adayını değiştiriyor. Bu sefer Tuncay Acehan aday oldu. Acehan, yarışın en güçlü ismi. CHP, Çubuk'ta neredeyse yok. Yüzde 5 seviyelerinde bir oya sahip. MHP'nin adayı Hayati Tamer… Tamer, yüzde 30'larda bulunan oy oranını yükseltmek için kolları sıvadı. Uzun süredir ilçede çalışmalarını sürdürüyor. CHP'nin olmadığı yarışta AK Parti başkanlığı kazanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP kendine muhalefet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN