Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dr. Z.Bilge BALABAN: Ağrılarınızla barışın

Giriş Tarihi: 16.2.2014
Ağrı, duyunca bile yüzümüzü buruşturduğumuz, başımıza gelmesini hiç istemediğimiz bir durum. Her ne kadar yaşamımız boyunca ağrı ile karşılaşmak istemesek de zaman zaman bir yerimiz ağrır. Kimi zaman ağrıyan belimiz olur, kimi zaman da başımız.
Ağrılarımız aslında vücudumuzun herhangi bir yerinde bir problem oluştuğunda bizi haberdar eden vücudumuzun sigortalarıdır. Bu yüzden bir yerimiz ağrıdığında oluşan ağrıyı dindirmekle beraber ağrıyı oluşturan nedeni öğrenmeye çalışmak kendi sağlığımız açısından doğru bir adım olacaktır. Bu yüzden

AĞRILARIMIZLA BARIŞMALIYIZ...
Ağrı fiziksel faktörlere bağlı olduğu kadar, kişinin psikolojik durumu ve stres ile de ilişkili bir fenomendir.
Ağrının başlıca nedenleri

Ağrı konusu geniş çerçeveden bakılması gereken bir konudur; çünkü vücudumuzun her bölgesi fiziksel veya psikolojik bir nedene bağlı olarak ağrıyabilir.
Vücudumuzda ağrıya sebep olabilecek başlıca nedenleri su şekilde sıralayabiliriz:

MEKANİK NEDENLER

Bel ve boyun fıtığı ağrıları (Disk Hernileri)
Ani ve süregelen bel zorlanmaları
Kırıklar
Kas ağrıları (Myofasial Sendrom..vs)
Kemik ve kıkırdak yapılarda oluşan yaşlanma, yıpranma, dejenerasyon (Osteartrit)
Doğuştan gelen veya sonradan edinilen omurga bozuklukları (Lordoz, Kifoz... vs )
Sistemik bağışıklık sistemine ait hastalıklar (Ankilozan Spondilit...vs)
Enfeksiyonlar (Brucella, Herpes Zoster, Mantar enfeksiyonları, Abseler...)
Metabolik (Osteoporoz Kemik Erimesi), Paget hastalığı ..
Tümörler, kanser ağrıları
Yayılan ağrılar (damarsal bozukluğa bağlı kalp ve akciğer hastalıkları, pankreas ve safra kesesine... vb organ ağrıları )
Baş ağrıları
Stresin neden olduğu baş ve sırt ağrıları
Psikolojik nedenlerle oluşan ağrılar Ağrıya sebep olan nedenler dikkatle incelenip tedavi altına alındığında, hastaların yaşam kalitesi artmakta, tanısı konmamış önemli hastalıkların erken tedavisine başlanabilmektedir.
Son yıllarda Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlayan Algoloji (Ağrı )poliklinikleri hastaların ağrı nedenlerinin araştırılıp, doğru yönlendirme ve tedavi alacakları merkezler olarak hizmet vermektedir. Algoloji (ağrı) poliklinikleri büyükşehirlerde bulunan üniversite hastanelerinin anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı bünyelerinde ve belli başlı hastanelerde bulunmaktadır. Algolojinin (Ağrı Bilimi) yan dal olması ile birlikte ağırlıklı olarak anestezi uzmanları algolog olarak Algoloji polikliniklerinde görev yapmaktadırlar.
Ağrının üzerine hassasiyet ve ciddiyetle yaklaşılması önemlidir. Algoloji polikliniklerinde ağrısı olan hastanın doğru merkezlere yönlendirilmesi veya tedavi edilmesi sağlanmaktadır.
Ağrılarımızı kabul edip, doğru merkezlerde ağrı nedenine yönelik tedavi yollarını aramak, endişelerimizi bırakıp rahatlamak, ağrılarımızla barışmanın ilk adımlarıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Z.Bilge BALABAN: Ağrılarınızla barışın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN