Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HAZAL ATEŞ: Prim ve vergi sürprizi!

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Sosyal güvenlik yediden yetmişe herkesi ilgilendiren önemli bir alan… Posta kutumda, Ankara, İstanbul daha birçok ilden onlarca mesaj… Son dönemde artan vergi, harç, prim borçları! Üstelik 10-15 yıl öncesine ait devlet alacakları. Tüketici derneklerine, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne ikâyet yağıyor. Sosyal güvenlik merkezlerine binlerce dosya listesi gönderilmiş. Birçok kentte de borç tebliğleri başlamış durumda. Düşünsenize, 15 yıl önce sadece bir aylık priminiz yatırılmamış. Benzeri tablo vergi alacakları için de geçerli. O günkü 350 liralık alacak bugün olmuş 6-7 bin lira. Üstelik de 7 gün içinde ödeme emri ile birlikte elinizde. Ha dedin mi ödenecek bir para da değil ki!

***
Cuma günü eleştirilerin muhatabı olan SGK'yı aradım. Nedir bu işin aslı diye… İncelemeler Sayıştay'ın 2012 raporları doğrultusunda yapılıyormuş. Kurum yetkilileri, vatandaşa borç çıkarılmasının söz konusu olmayacağını belirtiyor ve ekliyor; "Sayıştay raporları doğrultusunda alacak var mı yok mu kontrol ediliyor. Ancak vatandaşa durup dururken borç çıkarılmasına dönük girişimlere izin vermeyiz. Kurum çalışanlarımız da bu konuda hassasiyet göstermeli. Birileri Kuruma, Bakanlığa zarar vermek isteyebilir. Zaman aşımına uğrayan dosyalardan vatandaşa borç çıkarmak isteyenler olabilir. Bu konuda dikkatliyiz."

***
Peki, ellerine tebligat giden vatandaş ne yapacak? Elindeki tebligatla sosyal güvenlik merkezine giden vatandaşa verilen yanıt şu; "Önce gidin bu parayı yatırın. Sonra da itiraz dilekçesi verin!" Eeee, sonra belki paranı kurtarırsın! Sigorta priminin yanında vergi, harç ve faturalar konusunda da benzeri bir tablo söz konusu. Vergi dairesi, H.Ç. 'ye 2002'de kapanan şirketi için 10 liralık boş beyannameyi vermediği için 12 yıl sonra 1 bin 500 lira borç çıkarılmış. Vatandaş bu haksızlığa isyan ediyor. Tüketici dernekleri bu faturalarda suistimal iddiasıyla haksız istenen tutarların iadesini talep ediyor.

***
Böyle bir tahsilât avının nedenini merak ettim doğrusu! Üstelik de önümüzde önemli bir yerel seçim var. Peki, bu rutin bir denetim mi? Öyleyse, neredeyse çeyrek asırlık dosyalar neden şimdi açılıyor? Alacakların muhatabı insanların açık adresleri bilinirken neden 10-15 yıl bekleniyor? Seçim öncesi vatandaşı zora sokan bu tebligatlar hükümetin işine gelir mi? Yoksa birileri hükümet ile vatandaşı karşı karşıya mı getirmek istiyor? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gibi devletin en önemli kurumu mu yıpratılmak isteniyor? Anlaşılan o ki! Birileri rutin işleyişin dışına çıkarak moralleri bozmak istiyor. SGK ve Maliye'nin de bu konuda gerekli tedbirleri alması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: Prim ve vergi sürprizi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN