Başkent'te su sıkıntısı yok

Giriş Tarihi: 23.2.2014

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, hiç yağmur yağmasa bile barajlarda Ankara'ya 1.5 yıl yetecek su olduğunu söyledi

Yağışsız geçen kış mevsimi, başta metropol kentler olmak üzere, tüm Türkiye'nin büyük bir kısmında kurak ve susuz geçecek bir yazın sinyallerini verirken, Başkent Ankara'da mevsim normallerinin çok altında yağış düşmesine karşın barajlarda 1.5 yıl yetecek kadar su olduğu açıklandı.

SU REZERVİ YÜZDE 35
Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü İrfan Kaya, Başkent'te su temin edilen barajlarda bugün itibariyle su rezervinin yüzde 35 dolayında olduğunu belirterek, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk-2, Çamlıdere ve Elmadağ barajlarındaki su miktarının yaklaşık 550 milyon metreküp olduğunu ifade etti.

PROJELER LE TEDBİR ALINDI
Hiç yağmur yağmasa bile, barajlardaki mevcut su miktarının, Ankara'nın 1.5 yıllık ihtiyacını karşılayacağını vurgulayan Kaya, barajlardaki doluluk oranının yüzde olarak düşük görülüyor olmasının Başkentliler'i yanıltmaması gerektiğini söyledi. Kaya, "ASKİ olarak, olası kuraklıklar karşısında mevcut su kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanacak projeler geliştirdik" dedi.

UZUN YILLAR KAYNAK SIKINTISI OLMAYACAK
Başkent 'e yeni su kaynakları kazandırdıklarını, Kavşakkaya Barajı'nı devreye alarak birçok yerde boşa akan dere sularını ıslah edip şehir şebekesine bağladıklarını dile getiren Kaya, Kızılırmak Suyu Projesi ve Gerede Suyu Projesi'yle Başkent'te uzun yıllar su sıkıntısı yaşanmayacağını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'te su sıkıntısı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN