Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuklu rüzgarı esti

TRT-HD tarafından yapımı tamamlanan, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla çekilen "Anadolu'da Selçuklu" belgeselinin tanıtımı yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan ve TRT-HD kanalı tarafından yapımı tamamlanan "Anadolu'da Selçuklu" belgeseline Ankara'da görkemli bir tanıtım gerçekleştirildi. Marriott Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek katıldı.

EN ÇARPICI TARİH

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yaptığı konuşmada, Selçuklu medeniyetinin tüm insanlık tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Davutoğlu, "İster tarih yöntemi açısından olsun, ister tarih birikimi, ister tarih içerisindeki göçler ve bu göçlerin ortaya çıkardığı kültürel harman açısından olsun, hangi açıdan bakarsanız bakın insanlık tarihinin belki de en özgün, en çarpıcı, en ilgi çekici alanlarından biri Selçuklu tarihidir. Medeniyetler tarihi incelendiğinde Selçuklu, tarih olarak kısa bir aralık olarak gözükse de hemen hemen her şeyi içerisinde barındırır" dedi.

TARİHE PENCERE AÇILDI
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Bu belgeselde TRT Genel Müdürümüze, tüm çalışanlarına, yapımcı, kameraman ve emeği olan bütün dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Selçuklu ecdadımızı gündeme getirdiler. Günümüzün popüler tartışmalarının dışında farklı bir pencere tarihe açılmış oldu. İstikbal köklerdedir, köksüzleşirseniz köklerinizi bilmezseniz, köklerinize sahip çıkmazsanız geleceği asla kuramazsınız, oluşturamazsınız. Gelecekte de yine kaybedersiniz" diye konuştu.

TARİHİ ÇARŞI İNŞA EDİLİYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Kayseri, Erzurum, Sivas gibi Selçuklu şehirlerinde yeniden imar faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek, "Tarihi yapıların yeniden günyüzüne çıkarılma süreci devam ediyor. Kültürüne sahip çıkmayan şehirler, kaybetmeye mahkumdur" dedi. TRT HD Koordinatörü Kürşat Özkök ise bu tür belgeseller hayata geçirmeyi sürdüreceklerini belirterek, "Yeni çalışmalarımız gündemde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuklu rüzgarı esti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN