Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saraçoğlu'nda yıkım değil yenileme var

Riskli ilan edilen Saraçoğlu Mahallesi'nde yıkım olmayacağı, yenileme, yapılandırma gerçekleştirileceğine dikkat çekildi

Giriş Tarihi: 1.3.2014
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Çankaya'daki Namık Kemal ve Yenişehir mahalleleri sınırları içerisinde bulunan Saraçoğlu Mahallesi'ndeki taşınmazların yıkılması yönünde herhangi bir girişim olmadığını belirtti. Yaklaşık 12.03 hektarlık alanın 'Riskli Alan' ilan edildiğini belirten Güllüce, alandaki taşınmazların yıktırılması yönünde bakanlıkça tesis edilmiş bir işlem bulunmadığını bildirdi.

SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun "Ankara Saraçoğlu Mahallesi'nde yıkım çalışmaları olacak mı?" sorusu üzerine Bakan İdris Güllüce açıklama yaptı. Soru önergesini yanıtlayan Güllüce, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile afet riski altındaki alanların, riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, iyileştirme, tasfiye, yenileme yaparak sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerinin oluşturulmasının amaçlandığını söyledi.

"YIKIM SÖZ KONUSU DEĞİL"
Saraçoğlu Mahallesi'ndeki alanın 18 Kasım 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 'riskli alan' ilan edildiğini anımsatan Güllüce, "Bu alanlarda bulunan yapıların tamamen yıkılması söz konusu değil. Yenileme, iyileştirme, canlandırma gibi diğer kentsel yöntemler de kullanılarak, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturulabiliyor. Bu bağlamda, bakanlığımız, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Mimarlar Odası -Ankara Şubesi ile ortak bir proje yürütüyoruz. Alandaki taşınmazların yıktırılması yönünde bakanlığımızca tesis edilmiş bir işlem bulunuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saraçoğlu'nda yıkım değil yenileme var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN