Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köy odaları, Kazan'da hayat buluyor

Kazan Halk Eğitim Merkezi'nin hazırladığı projeyle ilçedeki köy odaları, yeniden nefes alınıp verilen yerler haline geliyor

Giriş Tarihi: 4.3.2014
Kazan Halk Eğitim Merkezi'nin "Geçmişten Bugüne Kültür Odalarımız" projesiyle Türk kültüründe önemli yere sahip olan ancak zamanla kaybolmaya yüz tutmuş "köy odaları" yeniden geçmişteki işlevine kavuşuyor. Projeye Kazan Kaymakamlığı, Kazan Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi başta olmak üzere birçok kişi ve kurum destek veriyor.

HALK DA İLGİ GÖSTERDİ

Proje kapsamında Orhaniye Mahallesi'nde gerçekleştirilen ilk etkinliğe Kaymakam Veysel Beyru ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Göktaş'ın yanı sıra vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Buradaki etkinlikte Ankara Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesi ekibi tarafından Meddah, Hacivat-Karagöz, masal anlatımları ve eski köy odalarında oynanan oyunlardan örnekler sergiledi.

"Kabak" oynadılar
Sıcacık geçen etkinlik, unutulmayacak karelerle son buldu. Eskiden Kazan'daki köy odalarında oynanan ve "Kabak" oyununa ise Kaymakam ve odada hazır bulunan herkes katıldı. Hayatında ilk defa bu oyunu oynadığını belirten Kaymakam Beyru, hem hızlı konuşmayı hem de hızlı düşünmeyi gerektiren zeka oyunundan çok keyif aldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy odaları, Kazan'da hayat buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN