Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknoloji, besiciliği kolaylaştırdı

Giriş Tarihi: 4.3.2014

Gelişen teknoloji, besiciliği kolaylaştırıp insan gücünü en aza indirirken, verimi de artırıyor. Eskiden 7 kişinin yaptığı işi, gelişen teknolojiyle sadece bir kişi yapıyor

Esenboğa Havaalanı'nın çevresindeki ahırların kapatılmaya başlamasıyla, Çubuk'ta hayvancılığa devam etmek isteyenler, çiftliklerini taşımaya başladı. Organize Hayvancılık Bölgesi'nin tamamlanmasını beklemeyen bazı besiciler, ilçenin muhtelif yerlerine kendi çiftliklerini kuruyor. Bazı bankaların desteğini de alan üreticiler, iş gücü ve üretim verimliliği, zaman ve para tasarrufu, kaliteli üretim gibi karlı ve sürdürebilir hayvancılık için modern ahır projelerini hayata geçiriyor.

"HER ŞEY KOLAYLAŞTI "
Besici Ferhat Özdemir, havaalanının yakınında bulunan Akyurt'a bağlı Büğdüz Mahallesi'ndeki 100 başlık ahırını kapatarak, Çubuk'a bağlı Ömercik Mahallesi'nde 1000 başlık yeni bir çiftlik kurduğunu söyledi. Yeni sistemle kurulan tesislerin besiciliği çok kolaylaştırdığını belirten Özdemir, eski sistem besicilikte hayvanlara bakacak, çalıştıracak çoban bulamadıklarını vurgulayarak "Şu tesis, bu sistem olmasa bu hayvancılık yapılmaz. Zaten bu kolaylıktan dolayı biz yeniden hayvancılığa yöneldik" dedi.

MAKİNE KURUTUYOR

Ahırın gübreliğine kurdukları bir sistemle hayvan gübresini makineyle kurutup çuvallayarak sattıklarını da anlatan Özdemir, "Eskiden başımızın belası olan hayvan dışkısını, şimdi paraya çeviriyoruz. Biz ahırdan çıkan gübreyi makinelerle kurutarak gübre haline getiriyoruz. Alıcı çok. Çuvalı 7 TL'den alıcı buluyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji, besiciliği kolaylaştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN