Erkek dünyasında ustalık yapıyor

Sıra dışı hikayesiyle birçok kadına ilham veren Sultan Bengi, 19 yıldır Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir fabrikada imalat ustası olarak çalışıyor

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde onlarca kişinin çalıştığı bir fabrikada imalat ustası olarak çalışan Sultan Bengi (49) sıra dışı hikayesiyle tabuları yıkıyor. 19 yıldır 'erkek işi' diye adlandırılabilecek çok ağır işlerde çalışan Bengi, "Bunca yıl ekmeğim için ağır işlerde çalıştım. Kaynak, boya ve pres işleri yaptım, depoyla uğraştım. Şimdi de imalat ustası olarak çalışıyorum" dedi. Kendisine 'burada ne işin var' diye sorular soran bütün erkeklere Bengi "Kadınlar dünyanın yarısıdır, erkekler bu işi yapabiliyorsa bizde yaparız" cevabını veriyor.

KORKMAYIN, ÇALIŞIN

Kadınların istedikten sonra her şeyi başarabileceklerini anlatan Sultan Bengi, "Kadınlar iş hayatında hem işin zorluğuyla hem de önyargılarla mücadele etmek zorunda kalıyor. İnsanlar buraya gelip 'elinin hamuruyla erkek işi yapıyorsun', 'git evine otur' diyorlar. Ben hem çalıştım hem bu düşüncelerle mücadele ettim hem de iki çocuk okuttum" diye konuştu. İş hayatında ailesinin ve patronlarının çok desteğini gördüğünü dile getiren Bengi, "Hemcinslerime tavsiyem korkmasınlar, çalışsınlar istedikten sonra başaramayacağımız iş yok" dedi.

'KOCAM BENİM ÇIRAĞIM'
Kocasıyla birlikte aynı fabrikada çalışan Bengi, "Kocam fabrikada benim çırağım. Emekli olduktan sonra burada işe başladı. Ona işi öğrettim, yetiştirdim. Şimdi birlikte çalışıyoruz" dedi. Zor bir iş yaptığı için zaman zaman ilginç hikayeler de yaşadığını anlatan Bengi, "Geçenlerde fabrikamızı ziyarete İngiltere'den bir heyet geldi. Heyetin başındaki adam benim burada çalıştığımı görünce çok şaşırdı ve fotoğrafımı çekti. Bunu İngiltere'ye gidince kendi fabrikasına asacağını ve gelen herkese 'Türkiye'de böyle bir kadın var ve çok zor bir işte çalışıyor' diye anlatacağını söyledi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkek dünyasında ustalık yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN