Osman BEKAR: Basının günahı

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Bu sütunlarda her zaman güncel futbol kavgalarının dışında kalarak diğer spor dallarımız ile alakalı olarak yazılar yazmaya çalıştım.
Büyük uluslararası organizasyonlarda neden başarılı olamadığımızı, neden istikrarımız olmadığını sorgulamaya çalıştım.
Öncelikle bir spor politikamızın olmadığını, kulüplerin, yetiştiricilerin, federasyonların, idarecilerin 'şerefli ikincilikleri' yeterli bulmasının, ödül yönetmeliğinin, koltuk sevdasının sporda başarının önüne geçtiğini yazdım.
Spor dünyasının en önemli ayaklarından biri olan basın ayağını hiç yazmadım. Belki bir özeleştiri yapmak gerekiyor. Belki de basının içinde olduğum için görmedim, göremedim.
Ancak ne yazık ki ülke sporunun yerinde saymasında, alınan başarılarda ve başarısızlıklarda herkes kadar basınımızın da payı var. Düşünsenize bir gencimiz Avrupa Şampiyonu oluyor, bayrağımızı göndere çektiriyor İstiklal Marşımızı çaldırıyor ama bu haber spor gazetelerimizde dahi küçük bir kare kutucuk içinde birkaç satır ile veriliyor. Bu tip başarılara alışık olduğumuzdan ve sıradanlaştığından mı yoksa ÖNEMsenmediğinden mi?
Kendinizi o sporcu gencin yerine koyun bir an. Aylarca yapılan hazırlıklar, çalışmalar, fedakarlıkların ardından gelen şampiyonluk. Göğsünde gururla taşıdığın, marşlar sırasında uğruna gözyaşı döktüğün ülkende bunu umursayan yok.
Şevk kırıcı değil mi?
Spor gazetelerinde yer alan haberi ve fotoğrafını da ajanslara kim servis ediyor biliyor musunuz. O şampiyon gencin antrenörü. Seremoni sırasında cep telefonu ile çekilen fotoğraf, bir şekilde kendisine tembih yapan muhabire veya editöre bir iki satırlık bilgiyle gönderiliyor.
Bence amatör spor branşlarımızın yaygılaşıp ilgi görmesi ve bu spor branşlarıyla uğraşan gençlerimizi daha çok teşvik etmek için basınımıza herkesten daha çok görev düşüyor.
Umarım genç amatör şampiyonlara ayrılan kutucuklar sayfalarda daha çok büyür…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: Basının günahı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN