Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşk acısı, 'Arabesk Rock'ı doğurdu

Rock müzik, yeni bir türün doğuşuna tanıklık ediyor. Ankaralı müzisyen Afak Algan'ın ilk "Arabesk Rock" albümünde, besteci Cemal Güney'in aşk acısıyla yazdığı 10 parça var

2011 yılında Yeteneksizsiniz ve O Ses Türkiye yarışmalarına Başkent'ten katılarak yarı finale kadar giden Afak Algan, üç yıl farklı şehirlerde programlarına devam ettikten sonra "Aşkıma İsyanlardayım" adlı ilk Arabesque Rock albümüyle müzik marketlerdeki yerini aldı. "Fiziğim Barış Manço, sesim Cem Karaca" diyen Algan, albümde yer alan parçaların neredeyse tamamının Cemal Güney'e ait olduğunu söyledi. Algan, "İki şarkılık single yapacaktık. Kız arkadaşından ayrıldı, bir anda 10 tane şarkı yazdı, koydu önüme. Albüm böyle ortaya çıktı" diye konuştu.

İlk yarışmaya 2011 yılında katıldınız, albüm 3 yıl sonra geldi. Neler yaptınız o günden bugüne?
Değişik müziğim ve tarzımdan dolayı çok ciddi kitle sahibi oldum bu süre içerisinde. Müziğe 30 yılımı verdim. Sesim konusunda da iddialıyım. Dinlediğim onlarca ses var ama birbirlerinden ayırt edemiyorum. Sesi çok iyi olduğu halde tutunamayanlar da yok mu?
Bazen başka şeyler de gerekebiliyor. Kameralara görünmeniz şart! Sosyal medya çok gelişti; Orada olmanız mutlaka gerekiyor. Siz kendinize nasıl bir misyon seçtiniz?
Misyon demeyelim de Cem Karaca ve Barış Manço'nun sentezi diyelim. Fizik olarak Barış Manço'ya, ses rengi olarak da Cem Karaca'ya benzetiyorlar beni. Bu insanların bana yüklediği bir misyon.

HER TARZDA ŞARKI VAR

Farkınızı ortaya koymak için mi albüme Arabesque Rock dediniz?
Tarz dediğiniz zaman, geçmişte Türkiye'de hangi isimler varsa hala onların olduğunu görüyoruz. Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Fatih Erkoç, Zeki Müren vs… Arabeque Rock da Türkiye'de yeni bir tarz. Ben müziğimi böyle tanımlıyorum. Neden Anadolu Rock değil?
Damar tabir ettiğimiz şarkılar var bu albümde. Sezen Aksu'nun 'Tanrı İstemezse' şarkısı gibi. Tarz ve sound olarak ona yakın şarkılar.

Arabesk de söylüyor musunuz?
Benim tarzım aslında Türkçe Rock. Ama albümde pop, arabesk, sanat müziği, türkü her şey var. Orhan Gencebay parçası girdiğim zaman Türkiye'nin neresinde olursanız olun, ortam bir anda hareketleniyor. Bütün müziğimizin içinde arabesk var. Tarkan'ın, Sezen Aksu'nun söylediği bütün şarkılar arabesk.

'KİM NEREYE ÇEKERSE ORAYA GİDECEK BİR ŞARKI'
Söz ve müziklerin tamamı neredeyse bir kişiye ait. Kim bu Cemal Güney?
25 yıllık dostum, 4 tane albümü var ama kimse tanımıyor maalesef. Güçlerimizi birleştirdik. İki şarkıyla yola çıktık, single dedik. O arada kız arkadaşından ayrıldı. Bir anda 10 tane şarkı yazdı koydu önüme. "Onun Bunun Çocukları" nasıl bir şarkı ismi böyle!
Kim nereye çekerse oraya gidecek bir şarkı ismi! Sözler Cemal Güney'den yine. Birilerine kızmış, yazmış. Şimdi kim sinirlenirse o söylüyor. Klibini de İvedik araba hurdalığında çektik. Çok beğenildi. 'Sevdiğime dokunmayın onun bunun çocukları/Adam olun biraz adam, piskopata bağlatmayın' diyoruz. "İki Keklik" dışında başka yerli klasik var mı albümde?
Dediğim gibi her türden parça var. 'Bursalı mısın Kadifeli Gelin' var mesela. En son Fatih Erkoç'un 2010 yılında okuduğu 'Evreşe Yolları Dar'… Kaç yıldır Ankara'da program yapıyorsunuz? n Ankara'nın hemen hemen bütün mekanlarında çalıştım. Son dönemde de İstanbul, Antalya ve Bodrum'da programlar yaptım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk acısı, 'Arabesk Rock'ı doğurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN