Satı Kadın'ın müzesi açıldı

Cumhuriyet döneminin milletvekillerinden Satı Kadın'ın evi, Kazan Belediyesi'nce aslına uygun olarak müzeye dönüştürüldü

Giriş Tarihi: 10.3.2014
Cumhuriyet döneminin ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın'ın evi, Kazan Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek müzeye dönüştürüldü. Müzenin açılış törenine AK Parti Ankara Milletvekilleri Nurdan Şanlı, Seyit Sertçelik, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Satı Kadın'ın ailesi ve vatandaşlar katıldı. Müzenin açılış töreninde konuşan Satı Kadın'ın torunu Zekai Çırpanoğlu, evin müze haline getirilmesinin kendileri için gurur verici olduğunu belirterek, "Her köşesi hatıralarla dolu bu evi müze yapılması amacıyla Kazan Belediyesi'ne bağışlamıştık. Belediye Başkanı Lokman Ertürk de kısa sürede burayı müzeye dönüştürerek hizmete sundu. Satı Kadın ailesi olarak Lokman Ertürk ve ekibine teşekkür ediyoruz." dedi.

'YİĞİTLİĞİNİ HATIRLATACAK'
Belediye Başkanı Lokman Ertürk, evin aslına uygun olarak yeniden inşa edildiğini ve içinde Satı Kadın'a ait eşyaların sergilendiğini belirterek, "Onun anısını canlı tutarak gelecek kuşaklara aktarmak için müze haline getirdiğimiz bu evi, Türk kadınının cesareti ve yiğitliğini de hatırlatacak bir eser olarak yaşatacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Satı Kadın'ın müzesi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN