Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayırlı olsun Ankara

Kızılay-Çayyolu Metrosu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Erdoğan, "Keçiören metrosunu da yıl sonuna açacağız" dedi İlk etapta 900 yolcunun taşınabileceği metro 1 hafta ücretsiz olacak. 16.5 kilometre uzunluğa sahip metro hattında 11 istasyon bulunuyor

Kızılay-Çayyolu Metrosu düzenlen törenle açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay-Çayyolu Metro Hattı'nın açılış töreni öncesi hatta ilk seferi yaptı. Çayyolu'nda koltuğun başına geçerek sürüşü gerçekleştiren Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek eşlik etti. Erdoğan, yaklaşık 16.5 kilometrelik mesafe sonrası Milli Kütüphane yanındaki durakta açılış törenini gerçekleştirdi.

SIRADA KEÇİÖREN VAR
Çayyolu-Kızılay Metrosunun tahmin edilenden önce açıldığını söyleyen Erdoğan, "Hat üzerindeki 11 durağın 5'inde geniş otoparklar bulunuyor. Vatandaşlarımız özel araçlarını bu otoparklara bırakarak metroyu kullanılabilecek. Batıkent- Sincan metrosunu da öngörülen zamandan önce tamamlayarak hizmete a��tık. Keçiören-Tandoğan metrosunu da bu yıl sonuna kadar tamamlayacağız, böylece söz verdiğimiz üç metro hattını da Ankara'ya kazandıracağız" dedi.
Ankara'da Batıkent-Sincan hattı devreye girene kadar 23.5 kilometre raylı sistemin hizmet verdiğini, Batıkent- Sincan hattı ile buna 15.5 kilometre daha eklendiğini anlatan Erdoğan, "Bugünkü metro ile 16.5 kilometre daha artarak, böylece Ankara'daki toplam raylı sistem uzunluğu 55.5 kilometreye ulaştı. Keçiören-Tandoğan hattının da eklenmesiyle raylı sistem uzunluğu 67.5 kilometreye çıkacak" diye konuştu. Kızılay-Çayyolu Metro açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan Ankaralılar'ın metroyu bir hafta ücretsiz kullanacağı müjdesini verdi.

"TARİHİ BİR GÜN"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de yaptığı konuşmada, Ankara'nın Avrupa'nın başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirtti. Son iki ay içinde Ankaralılar'a sayısız eser kazandırdıklarını söyleyen Gökçek, "Bugün tarihi bir gün yaşanıyor. Ankaralılar'ın muhteşem yoğun ilgisiyle Sayın Başbakanımızın sürerek buraya kadar getirdiği Çayyolu Metro hattının açılışını yapıyoruz. Kızılay Çayyolu Metrosu toplam 16.5 kilometre, 11 istasyondan oluşuyor. Buraya toplam 1 milyar 469 milyon lira para harcandı" dedi.

LAF DEĞİL ESER ÜRETİYORUZ
Gökçek, ilk etapta bir seferde 900 yolcunun taşınacağını anlatarak, şöyle konuştu: "Yeni trenler geldiğinde her seferde bin 800 kişi taşınabilecek. Tam otomatik sisteme geçildiğinde ise saatte tek yöne 18 bin yolcunun ulaşımı sağlanacak. Bizim işimiz laf değil eser üretmek. Hizmetlerimizden rahatsız olanlar ne yapıyor? Kalplerinde haset biriktiriyorlar, montaj kasetler üretiyorlar. Herkes şunu çok iyi bilmeli şantaj, montaj siyaseti millete ve milli iradeye bir sabotajdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayırlı olsun Ankara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN