Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antikacı dünyası siyasetten uzak

Ankara'daki antika eşya tamircileri, siyasi atmosferin geriliminden uzak otantik mekanlarda sıra dışı mesleklerini icra etmeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 16.3.2014
"Başkent Ankara" diye başlayan tüm haberler, siyasi gerilim hikayeleri ile devam eder. Meclis'ten, bakanlıklardan, Başbakanlık'tan uzaklaşıp Ankara Kalesi'ne yol aldığınızda Samanpazarı çıkar karşınıza. Sokak aralarında otantik mekanları görürsünüz. Vitrinlerdeki asırlık eşyalar, bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar.

20 YILDIR UĞRAŞIYOR
Radyolar, gramofonlar, plaklar, televizyonlar, iğneden ipliğe ne ararsanız vardır antikacılarda… Gökhan Kaya da antika eşya tamiri ile uğraşan 20 kişiden biri. 37 yaşında ve 20 yıldır bu işle uğraşıyor. Gökhan Usta, çayını yudumlarken önceki gün hangi eşya yarım kaldıysa ondan başlıyor işe. Önce zımpara yapılıyor sonra cilalama. Hurda olarak gelen asırlık eşyalar, Gökhan Usta'nın elinde adeta ışıl ışıl parlıyor.

EL İŞİNDE EMEK VAR
Yaptığı işin emek gerektirdiğini anlatan Gökhan Usta şöyle devam ediyor: "Teknoloji sayesinde üç-beş dakikada iş teslim ediliyor. Fakat elle yapılan işçilik daha farklı. Bazı yapılan mobilyalarda geçmişteki ürünler yansıtılıyor. Yeni çıkan mobilyalar bile bazen bakıyoruz geçmişe yolculuk yapmamızı sağlıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antikacı dünyası siyasetten uzak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN