Mozarthaus'ta Akyol resitali

Giriş Tarihi: 16.3.2014

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solist arpçısı Çağatay Akyol, 19 Mart'ta müzik tutkunlarına Mozarthaus'ta resital verecek

Arp sanatçısı Çağatay Akyol, 19 Mart'ta Çankaya'daki Mozarthaus Sanat ve Konser Evi'nde "Sudaki Yansımalar" temasıyla bir resital gerçekleştirecek. Akyol resitalde, Haendel, Debussy, Zabel, Mantı, Grandjany, Farkas gibi bestecilerin yanı sıra Anadolu müziğinin önemli ozanlarından Aşık Veysel'in eserlerinden de örnekler sunacak. Bugüne kadar hem Türkiye'de hem yurt dışında birçok konser veren, İzmir, Bursa, Eskişehir, Çukurova Devlet Senfoni orkestralarında yer alan, Borusan Filarmoni Oda Orkestrası, Akademik Başkent Oda Orkestrası, Mersin Üniversitesi Oda orkestralarında 'arp'ına sarılan Akyol için müzik yazarı Ahmet Say, "Çalgısının cambazı olan bu fenomen kişilik, müzik yapma bilincinin doruğunu örneklendirdi. Arpına sarıldığı zaman, kulaklarınıza inanamayacaksınız. Tepeden tırnağa müzikçidir ve asıl önemlisi ender rastlanan bir kültürel olgunluğa sahiptir" yorumunda bulunmuştu.

HİTİT ARPLERİNİ ÇALAN TEK KİŞİ
Çağatay Akyol, bugüne kadar hem Türkiye'de hem yurt dışında birçok konser verdi. 1989-1995 yılları arasında birçok uluslararası gençlik orkestrasında Türkiye'yi başarıyla temsil eden Akyol, birçok genç Türk orkestra sanatçısının da önünü açtı. Sanatçı, 2011'de Anadolu'daki Hitit müziği temalı AB projesi Hattuşa temalı araştırmada da görev alarak Hitit arplarını dünyada çalan ilk ve tek kişi olma özelliğini yakaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mozarthaus'ta Akyol resitali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN