Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenimahalle teleferiğe kavuştu

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yenimahalle-Şentepe teleferiğini kalabalık bir kitlenin katıldığı törenle hizmete açtı

Büyükşehir Belediyesi yerel seçimlere kısa bir süre kala Ankara'da merakla beklenen teleferik projesini hizmete soktu. Tek yönde saatte 2 bin 400 yolcu taşıyacak Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının açılışına ilgi yoğun oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaklaşık 6 aydır devam eden çalışmaların tamamlandığını ve test sürüşlerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

SAATTE 2 BİN 400 YOLCU

Teleferik hattının Şentepeliler'i kent merkezine daha hızlı ulaştıracağını belirten Başkan Gökçek, "Projemiz ve devamında gelecek yeni hatlar şimdiden Türkiye'ye örnek olmaya başladı. Tek yönde saatte 2 bin 400 yolcu taşıyacak teleferik, Şentepe Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro İstasyonu arasında hizmet verecek. Ayrıca Ankaralılar, teleferik hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacak" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaklaşık 6 aydır devam eden çalışmaların tamamlandığını ve test sürüşlerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

25 DAKİKADA ULAŞIM
Yenimahale metro durağındaki istasyonundan kalkacak teleferik, Şentepe merkeze kadar apartmanların yaklaşık 7 metre üzerinden yol alacak. 4 durak boyunca 106 kabin aynı anda hareket edecek. Sistem saatte 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girecek. Şu an 55 dakikayı bulan KızılayŞentepe arası yolculuk yaklaşık 25 dakikada tamamlanacak.

EN ÇEVRECİ ULAŞIM
Yasa gereği test sürüşlerinin 15 gün daha süreceğini sözlerine ekleyen Başkan Gökçek, "Türkiye'de ulaşıma yeni bir yön verdik. Önümüzdeki dönemde otobüs teleferikler, Ankara'nın 5 noktasında hizmet vermeye başlayacak. Teleferikler trafiğin yükünü azaltacak ve elektrik enerjisiyle çalıştığı için çevre kirliliğine de engel olmuş olacak. Ayrıca işletme maliyetleri de diğer ulaşım araçlarına göre yüzde 80 daha ucuz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenimahalle teleferiğe kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN