Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Duyan Kalpler Grubu engelleri müzikle aştı

Altındağ Kemal Yurtbilir Engelliler İlköğretim Okulu'nun işitme engelli öğrencileri, kurdukları Duyan Kalpler Grubuyla engelleri müzikle aşıyor

Giriş Tarihi: 22.3.2014
Kemal Yurtbilir Engelliler İlköğretim Okulu'nun işitme engelli öğrencileri, Duyan Kalpler Grubu kurdu. Altındağ'daki okulda eğitim gören 7 öğrenci işitme engelli olmasına rağmen çeşitli müzik aletlerini çalabiliyor. Okulun Müdürü Serkan Kebenci, "Bir aile olarak engelin ne elde ne kolda ne bacakta olduğunu düşünüyoruz. Engel bizim kalbimizde, engel bedende değil engel bizim aklımızda" dedi.

"HER ŞEY YAPABİLİRLER"

Engellilerin yapamayacağı bir şey olmadığını göstermek için böyle bir çalışma yaptıklarını anlatan Kebenci, "Çocuklarımız engellilerin başaramayacağı bir şey olmadığını gösterdi. Bu çocuklar bizden farklı. Ama yapamayacakları hiçbir şey yok" dedi. Müzik Öğretmeni Cansu Yıldırım ise "Okula ilk atandığımı öğrendiğimde benim için farklı bir deneyim olacağının farkındaydım" dedi.

"PRATİĞE GEÇTİK"

Yıldırım, çocukların ezgi, melodi ile müzik yapmasını sağladığını anlatarak, şöyle konuştu: "Org çalgılarıyla birlikte müzik çalışmalarına başladım. Çocuklarımız yüzde 90 işitme engelli. İyi bir nota eğitimine ihtiyaçları vardı. 4'lük, 2'lik notalar ile yola çıktık. Çocuklara nasıl yapmaları gerektiğini öğrettikten sonra enstrümanlarımızı, teorik bilgileri aktarıp pratiğe geçtik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duyan Kalpler Grubu engelleri müzikle aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN