Yeşil alan rantı

Giriş Tarihi: 29.3.2014

Çankaya Belediyesi'nin hayırseverlerin yeşil alan yapılması şartıyla bağışladığı 5 bin 800 metrekare araziyi imara açıp üzerine iki apartman inşa ettirdiği ortaya çıktı

Başkent'in en değerli bölgelerinden biri olan Hilal Mahallesi'nde 5 bin 800 metrekare araziyi 1987 yılında Çankaya Belediyesi'ne yeşil alan, yol, park ve otopark alanı yapılmak şartıyla bedelsiz olarak bağışlayan hayırseverlerin arazisini ranta alanına çevrildi. Park yapılması için bağışlanan arazinin üzerinde iki apartmanın yükseldiğini gören hayırseverler Çankaya Belediyesi'ne dava açtı. Yıllarca devam eden mahkeme sürecine Danıştay 6. Dairesi, yapılan işlemlerde kamu yararı gözetmediği için imar planı uygulamasını yıllar sonra oy birliğiyle iptal etti.

HAKLARINI İSTİYORLAR
Çankaya eski belediye başkanı Doğan Taşdelen döneminde düzenlenen meclis kararı ile yapılan imar değişikleriyle konut parseline dönüştürülen araziden haksız kazanç elde edildiğini düşünen hayırsever vatandaşlar mahkemeyi kazandı. Bağışladıkları arazi üzerine inşa edilen Ağırsanlı ve Korkmaz apartmanlarının yıkılıp kaldırılmasını talep eden hak sahipleri bunun mümkün olmaması durumunda arazilerine eşdeğerde bir arazinin kendilerine verilmesini ya da Çankaya Belediyesi'nin elde ettiğin haksız kazanç nedeniyle kendilerine 30 milyon TL ödemesini istiyor.

DAVALARI KAZANDILAR

Hilal Mahallesi 27716 ada 1 ve 2 parselden oluşan 5 bin 800 metrekareyi bedelsiz olarak terk eden vatandaşlar, Ankara 15. İdare Mahkemesi ve Danıştay 6. Dairesi Mahkemesi dava konusu imar planının iptaline karar verdi. Taşınmaz üzerinde bulunan Korkmaz Apartmanı kat maliklerinin açtığı dava reddedildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen imar planı Ankara 4'üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme kararları aylar öncesinden Çankaya Belediyesi'ne tebliğ edilmesine rağmen kararlarının hiçbiri yerine getirilmedi.

TÜRKİYE'NİN İLK DİYABET HASTANESİ VAKIF BİNASI ÇIKTI
Başkent'in ilk diyabet hastanesi Çankaya'da açılmadı. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık tarafından "Ankara'nın ilk diyabet hastanesi" diye açılışı yapılan yer Anadolu Lions Diyabet Vakfı'nın (ALDİVAK) hizmet binası çıktı. Binanın ilk aşamada sadece hizmet merkezi olarak kullanıldığını söyleyen ALDİVAK Başkanı Zehra Gürol, "Sağlık Bakanlığı'na hastane için başvurularımızı yaptık ve sonuçlarını bekliyoruz. Açılan yer şimdilik hizmet binası olarak hizmet veriyor. Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu" diye konuştu. Çankaya Belediyesi'nin arsasını tahsis ettiği ve ALDİVAK tarafından yapımı üstlenilen Anadolu Lions Diyabet Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Diyabet hastalarının teşhis ve tedavilerinin uygulanacağı bir hastanenin de bulunacağı merkezin şimdilik vakıf çalışmalara hizmet edeceğini belirten Gürol, "Kamuoyunda yanlış bilgilendirmeden kaynaklı hastane açılışı gibi bir algı oluşmuş. Binamızda ne sağlık ekipmanları ne de sağlık personeli bulunuyor. Biz Sağlık Bakanlığı'na başvurularımızı yaptık. İzinler alındıktan sonra hastane olarak hizmet vermeye başlayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil alan rantı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN