Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Reşa, bebeğine Veysel Tiryaki'nin adını verdi

Doğum sancıları içinde yüzlerce kilometre yol kat ederek Halep'ten Ankara'ya gelen Suriyeli Reşa, çocuğuna, hayatını kurtaran Veysel Tiryaki'nin adını verdi

9 aylık halimeyken Halep'teki bombardımandan kaçıp binbir zorlukla Ankara'ya ulaşan Reşa Mirş, Başkent'te doğum yapabilmesi için imkan sağlayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin adını çocuğuna verdi. Tiryaki'ye iki hayat borçlu olduklarını söyleyen 25 yaşındaki Mirş, "Ankara'ya geldiğimiz gün Veysel Tiryaki evimizi ziyaret etti. 5 gün geçmesine rağmen halen doğum yapmamıştım. Beni hemen hastaneye yetiştirdiler. Eğer biraz daha geç kalsaydık hem çocuğum hem de ben bugün hayatta olmayabilirdik. Bugün başkanımız sayesinde hayattayız" dedi.

"İKİ HAYAT BORCUMUZ VAR"
Halep'te doğum yapamayacağını anladığı zaman iki çocuğuyla birlikte yollara düştüklerini söyleyen Mirş, "Halep'te çatışmalar şiddetlendiği için hastaneler sadece ağır yaralılara hizmet veriyordu. Doğum yapmak için Türkiye'ye doğru yola çıktık. Sınırda 5 gün bekledim. Ankara'ya ulaşana kadar çok zorluk çektim. Doğum yapmam gerekiyordu. 5 gün gecikmiştim. Her dakika dua ettim. Ankara'ya geldiğimiz gün Veysel Tiryaki evimizi ziyaret etti, ailem durumu anlattı, beni hemen hastaneye götürdüler. Çok zor bir doğum oldu. Çocuğum 5 gün kuvözde kaldı. Veysel Tiryaki'ye iki hayat borcumuz var. Ben de çocuğuma 'Vaysal' adını verdim" diye konuştu.

Yardımlara tepki gösterdiler
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, ilçe sınırları içerisinde yaşayan Suriyeliler'e bütçelerinin imkan verdiği ölçüde yardım ettiklerini söyledi. Yapılan yardımlara diğer vatandaşların tepki gösterdiğini de anlatan Tiryaki, "Biz gerçekten çok zor durumda olan kişilere insaniyet namına yardım ediyoruz. Bu insanlar arasında yiyecek bir lokma ekmek bulamayan, ölüm döşeğinde olup hastaneye gidemeyen yüzlerce kişi var. Bizim zor durumdaki Suriyeliler'e yaptığımız bu yardımlarımıza tepki gösteren insanlar var. Biz de ne yapacağımızı bilemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ankara kaldırmaz
Yaklaşık 200 aileye para, gıda, kıyafet, kömür ve temizlik malzemesi yardımı yapıldığını belirten Tiryaki, "Altındağ'da binlerce Suriyeli var. Sayıları her geçen gün artıyor. Bunların çoğu kaçak yollardan buraya gelen insanlar. Herhangi bir kayıtları yok. Gerekli denetimleri yapılamıyor. Çoğu beraberinde birçok sıkıntı da getiriyor. Bizim girişimlerimizle bazı kişilerin emniyete kaydı yapılıp geçici kimlik belgeleri verildi. Biz buraya daha fazla Suriyeli'nin gelmesini istemiyoruz. Buraya gelenlere bir şekilde yardım edebiliriz ama daha fazla Suriyeli'yi Ankara kaldıramaz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reşa, bebeğine Veysel Tiryaki'nin adını verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN