Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz ve rant en çok sanayiciyi vurdu

Ahmet Kaya, Gezi olaylarından önceki dönemin istikrarlı olduğunu anlatarak, "Bu dönemden sonra faizcilik ve rantçılık sanayiciyi vurmaya başladı" dedi

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından, 17 Aralık'ın kaos ortamını geride kalmasının, Türkiye'yi ve sanayiciyi rahatlattığını söyledi. 2023 hedeflerini tutturabilmek için faiz oranlarının düşmesi ve döviz kurlarının gerçekçi seviyelere gelmesi gerektiğini anlatan Kaya, "Türkiye, 2014 ve sonrasında en az yüzde 5'in üzerinde büyüyüp, cari açığı düşürmelidir. Bu sayede dünyada rekabet edemeyeceğimiz bir ülke kalmayacak" dedi.

IMF'NİN SÖYLEMLERİ BİZE UYMAZ

Sanayicinin ekonomik ortamı her zaman istikrar içinde olmasını arzu ettiğini dile getiren ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, "Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine girmesi için ciddi çalışmalar yapılıyor. 2 trilyon dolar gelir, 500 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor. Bu ihracatın yapılabilmesi için sanayinin mutlaka büyümesi lazım. Ancak şu anda bir kısım çevreler oturdukları yerden büyüme yüzde 3'ü geçmesin diyor. Neden olarak ise IMF'nin söylemlerini ve enflasyonda yaşanabilecek artışı öne sürüyorlar" diye konuştu.

BİZ BÜYÜRSEK TÜRKİYE DE BÜYÜR
Başkan Ahmet Kaya, faizciliğin ve rantçılığın cezasını en çok sanayicinin çektiğini vurguladı. Kaya, "Bu ülke çok çekti. Gezi olaylarından önceki seviyelere baktığımızda en yüksek yüzde 5 olan faiz oranı bizim son 30 yılda görmüş olduğumuz en istikrarlı günlerimizdi. Biz bunu arzu ediyoruz. Eğer faizler düşerse biz büyüyeceğiz, biz büyürsek ülke büyüyecek. Bizim yüzde 3 değil en az yüzde 5 büyümemiz lazım. Büyümek için her türlü argümanımız var. Yeter ki bizim önümüz açılsın, faizler düşürülsün, döviz gerçek değerinde olsun. Dünyada rekabet edemeyeceğimiz ülke yok" diye konuştu.

SANAYİYİ GÖRSÜNLER
IMF söylemlerinin esnafa, tüccara ve sanayiciye uymadığını anlatan Kaya, "Bunu söyleyen arkadaşlarımız organize sanayi bölgemize gelsinler, kapımız her zaman açık. 330 fabrikamızı kendilerine gezdirelim. Sanayici nasıl üretim yapıyor, işçi ne diyor, ihracat nasıl yapılır görsünler ve memleketin gerçeklerinin farkına varsınlar. Burayı gördükten sonra fikirlerinin değişeceğine inanıyorum. Faiz böyle kalsın diyorlar. Faiz neden kalsın? Eğer bankalar benim kazancımdan daha fazla faiz veriyorsa yatırımcı neden yatırım yapsın" dedi.

GÜLE OYNAYA GİDERİZ
Bugün dövizin aslında gerçek değerinde olduğunu belirten Ahmet Kaya, "30 Mart sonrası devam eden istikrarın ardından faizlerin de düşürülmesiyle birlikte 2023 hedefimiz olan 500 milyar dolarlık ihracat hedefimize güle oynaya gideriz. Dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına gireriz. Bunun dışında zaten ufak tefek problemlerimiz olduğunda gidip derdimizi dinletebildiğimiz bakanlarımız ve bürokratlarımız var. Bizi dinliyorlar ve ellerinden gelen çabayı sarf ederek problemlerimizi çözüyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz ve rant en çok sanayiciyi vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN