Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böbreğindeki taş şaşırttı

Böbreğindeki 12 santimetrelik taş nedeniyle sıkıntı yaşayan Hediye Yılmaz, böbreğini kaybetme riski varken, kapalı ameliyatla 1 gün içinde taşından kurtuldu

Böbreğinde 12 santimetre büyüklüğünde taş olduğunu öğrenen Hediye Yılmaz, böbreğinin alınması gerektiğini duyunca şok oldu. Ancak Koru Hastanesi, ilk kez bu boyutta bir taş üzerinde gerçekleştirdiği kapalı ameliyatla hastanın sahip olduğu taşı tamamen almayı başardı. Op. Dr. Mustafa Kıraç, "Hastamızdaki taş çok nadir görülen boyutlardaydı" dedi.

"ADETA ŞOK OLDUM"
Ağrıları nedeniyle gittiği kontrolde böbreğini kaybetme riskinin olduğunu öğrenen Yılmaz, "Hemen doktor aramaya başladım. Bir arkadaşım vasıtasıyla Op. Dr. Mustafa Kıraç'ı buldum. Kapalı ameliyatla taşı alabileceğini söyledi. Çok şaşırdım ve kabul ettim. 3 saatlik bir ameliyat sonrasında bu boyuttaki bir taştan tamamen kurtuldum" diye konuştu. Op. Dr. Kıraç ise hastayla ilgili şu bilgileri verdi: "Böbreğin içine tamamen oturmuş ve böbreği şişirmiş bir taş görüntüsü olduğunu saptadık. Geçmiş yıllarda bu tip durumlar için hastalar açık ameliyata girerlerdi. Yaklaşık 6-7 saat ameliyatta kalıp iş gücü kaybına sahip olurlardı. Ancak şu anda bu ameliyat tek bir delikten böbreğe ulaşılarak kapalı şekilde yapılabiliyor. Hastamız bir günde taburcu oldu."

'Alınması gerekebilirdi'
Hastanın sırt bölgesinde açılan yaklaşık 7-8 milimetrelik bir delikten kamera yardımıyla müdahale ettiklerini belirten Op. Dr. Kıraç "Taşı bularak lazer gibi özel aletlerle taşı kırarak taşı dışarıya alıyoruz. Hastamızda karşılaştığımız 12 santimetrelik taş çok nadir görülen ve her zaman rastladığımız bir örnek değil. Taşların boyutu genellikle 1-2 santimetre olabiliyor. Eğer taş böbrekte geri dönüşü olmayan bir hasara yol açarsa ve enfeksiyon yaparsa böbreğin alınması gerekebilirdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbreğindeki taş şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN