Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemik sağlığında doğru bilinen yanlışlar

Kemik sağlığı ile ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar, hareket kabiliyeti kısıtlılıklarından sakatlığa kadar birçok soruna neden olabiliyor

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Hakan Özsoy, kemik sağlığının korunması konusunda yanlış bilinenleri sıraladı. Doç. Dr. Özsoy, düşme ya da kaza ile oluşan kırıkların genellikle şiddetli ağrıya neden olduğunu ancak tekrarlayan küçük zorlanmalarla oluşan ufak çatlakların sadece bacağın ya da kolun kullanılması sırasında kendisini ağrı ile gösterdiğini söyledi. Özsoy, "Örneğin askerlerde uzun süre ve uygun adım yürümeye bağlı görülen stres kırığında kişi yürüyebilir ama ağrıdan duramamazlık gibi bir durum söz konusu olmaz" dedi. Fazla kilonun kemikleri koruyacağına dair inancın da yanlış olduğunu belirten Doç. Dr. Özsoy, "Fazla kilo kemiklerin daha da hassaslaşmasına neden olur ve kilolu bireylerde kemiklere daha fazla yük bindiği için kemik ve eklem sağlığı da olumsuz etkilenmektedir. 'Dinlenirken gelen kemik ağrıları geçicidir, önemli olan aşırı kullanım sonrası oluşan ağrılardır' şeklindeki inanışı da değerlendiren Özsoy, "Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Kemikler açısından kullanma ile olan ağrılar önemlidir" diye konuştu.

BÜYÜME DÖNEMİNDE OLMAZ
Özsoy, çocukların büyüme döneminde kemik ağrısının genellikle görülmediğini ifade ederek şunları söyledi: "Bazı çocuklarda özellikle bacaklardaki kaslarda, kısa süreli ve nedeni belli olmayan ağrılar görülebilir. Bu ağrılar çoğunlukla aktivite ile ilişkilidir. Bunlar halk arasında 'büyüme ağrısı' olarak adlandırılır. Genellikle hiçbir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçer. Kemiklerin kaslara göre hızlı büyümesi çocuklarda diz önü ve topuk ağrısı gibi durumlara neden olabilir. Bir çocukta uzun süren bir ağrı, beraberinde ateş ya da eklemde şişlik, kızarıklık varsa, çocuk topallıyorsa, bel ağrısı görülüyorsa ve bu durum onu günlük hayattan uzaklaştırıyorsa büyüme ağrısıdır deyip üzerine düşmemek son derece yanlış."

PAÇA ÇORBASININ BİR ETKİSİ YOK!
Beslenmenin kemik sağlığı ile önemli bir ilişkisi olduğunu da anlatan Doç. Dr. hakan Özsoy, çok yüksek protein almanın ya da paça çorbası içmenin kemik sağlığına doğrudan bir etkisi olmadığını kaydetti. Özsoy, şöyle konuştu: "Dengeli beslenmek, vitamin ve kalsiyum almak kemik sağlığı açısından çok daha önemlidir. Özellikle kırık tedavisi gören hastaların çok yüksek kalorili beslenmeleri ve dolayısıyla şişmanlamaları en önemli yanlışlardandır. Fazla kilolar da kemik sağlığını olumsuz etkiler."

KIRIK SONRASI GELİŞEN AĞRILAR
Hakan, Özsoy kırık sonrası yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: "Kırık bölgesinin belirli bir düzeye kadar şişmesi beklenen bir süreçtir. Buradaki kanı boşaltmak bölgenin mikrop kapması, ömür boyu sürebilecek kemik iltihaplarına hatta hayati tehlikeye neden olabilir. Kırık bölgesine et, balık, pekmez, hamur sarma gibi uygulamalar kırık üzerindeki ciltte yaralara neden olabilmekte, kangrene hatta ölüme neden olabilmektedir. Cilt sorunları ameliyatı geciktirebilmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemik sağlığında doğru bilinen yanlışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN