400 yıllık antikalar alıcı bekliyor

Anadolu Antikacıları Kültür ve Yaşatma Derneği üyeleri, ayda bir kurulan pazarda antika eşyaları satışa sunuyor

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Türkiye'nin her bölgesinden getirilen antika eşyalar Ankara'daki Antikacılar Pazarı'nda satışa sunuluyor. Osmanlı döneminden kalma çarık, süs eşyaları, taş plaklar, saat, lamba, tespih, yüzük, kolye, giy, tarım aletleri ve birçok antika eşya dünyanın birçok yerinden Türkiye'ye gelen turistler tarafından ilgi görüyor.

"DESTEK BEKLİYORUZ"
Anadolu Antikacıları Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Şükrü Sarı, 10 yıldır Ankara'da her ayın ilk pazarında Ayrancı Semt Pazarı'na gelip Anadolu'nun her yerinden antikacı esnaflarıyla birlikte bir antik pazarı oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Hedeflerinin seslerini daha geniş kitlelere duyurmak olduğunu anlatan Sarı, bu konuda yetkililerden destek beklediklerini kaydetti. Şükrü Sarı, pazarda antika eşyaların alım satımının yapıldığını anlatarak, "Bu eşyaların meraklıları bu eşyaları alıp evlerinde değerlendirebiliyor. Bunları değerlendirme amacımız yok olmasını engellemek. Biz sahip çıkmazsak yok olacak ve kaybolacak. Geçmiş kültürümüzün bir takım değerlerini biz görmemiş, yitirmiş olacağız" diye konuştu.

YABANCILAR İLGİLİ

Sarı amaçlarının yeni nesillere bu kültürü aktarmak olduğunu anlatarak şöyle konuştu: "Burada tarihi geçmişi 400 yıla ulaşan antika eşyalar var. Şuan bu pazarda sergilenen bu eşyaların yüzde 90'ı günümüzde kullanılmıyor. Bundan dolayı manevi değeri çok önemli eşyalar olarak burada alıcı buluyor. Bu eşyaların hepsi bize geçmiş tarihimizi hatırlatıyor. Bu zenginlik sayesinde yabancı turistler pazara yoğun ilgi gösteriyor. Burada Anadolu'nun her köşesinden farklı antikalar yer alıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
400 yıllık antikalar alıcı bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN