Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seyisler atlara annelik yapıyor

Giriş Tarihi: 6.5.2014

Yarışlara hazırlanabilmesi için henüz bir yaşındayken annesinden alınarak, hipodromlara getirilen yarış atlarının annelik görevini seyisleri üstleniyor

Türkiye genelindeki hipodromlarda bulunan ahırlarda yaşayan atların tek ailesi seyisler. Özel çiftliklerde doğduktan sonra bir yaşına kadar annesinin yanında kalan safkan atlar, yarışlara hazırlanabilmesi için hipodromlarda bulunan ahırlara getiriliyor. Henüz bir yaşındayken annesinden ayrılan atların annelik hizmetlerini, tüm bakımlarını da seyisler yapıyor.

KENDİ ELLERİYLE YEDİRİYOR

Sabahın erken saatlerinde atının yanına giden seyisler, atın tımarını yaptıktan sonra, sabah yiyeceğini hazırlamaya başlıyor. Seyisler birçok meyve, sebze ve tahıldan oluşan beslenmeyi kendi elleriyle atına yediriyor. Ahırı temizleyen seyisler daha sonra atı antrenman pistine götürüyor. Antrenman sırasında pist kenarında hayvana destek olan seyisler, antrenmanın ardından atı tekrar ahırına götürüyor.

ANNESİ GİBİ GÖRÜYOR

Antrenmanın ardından atın terini silen seyisler, ayaklarını yıkıyor. Atın ayağındaki ve tırnak arasındaki çamurları dahi temizleyen seyisler, kendi elleriyle atın ayaklarını kuruluyor. Seyisler daha sonra atın öğlen ve akşam yiyeceklerini hazırlamak için işe koyuluyorlar. Son Gazi Koşusu'nun galibi İngiliz safkanı Divine Heart'ın seyisliğini yapan Önder Keskin, atının kendisini annesi gibi gördüğünü anlattı.

ÇOCUK GİBİ
Daha bir şey yemeden atının kahvaltısını hazırladığını vurgulayan Önder Keskin, "Gece gündüzüm atımla geçiyor. 3 yıldır birlikteyiz. Kendi ellerimle besliyorum, ilk geldiğinde 360 kiloydu, şimdi ise 460 kiloya ulaştı. Ona en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum" diye konuştu. Keskin, atının çocuk gibi olduğunu anlatarak, "Bir anne ve baba, evladına nasıl bakıyorsa ben de atıma o şekilde bakıyorum. Onun annesi ve babası gibiyim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyisler atlara annelik yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN