Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HAZAL ATEŞ: Kan değişimi ve ayıklama!

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Ekonomi "istikrar ve güvenle" büyür! Devletin belkemiği kurumlar da buna hizmet eder… Siyasi fırtınalara kapılıp da bunu bozmaya çalışanlar da ayıklanır. İşte, 17 Aralık sonrası bürokraside yaşananların özeti bu aslında. BDDK, SGK, SPK'nın ardından geçen hafta da Maliye'de büyük bir operasyon yaşandı. Gelir politikaları, bütçe birimlerinde kadrolar yenilendi. Bunun bir ayağını "kan değişimi" diğer ayağını "paralel ayıklama" oluşturdu. Ancak, her ikisi aynı anda olunca işler karıştı! "Cemaate hizmet edenin ayıklanması ile devlete hizmet edenin terfi etmesi" aynı haberde olunca yanlış bir algı oluştu. Nasıl mı? Örneğin, MASAK Başkanı Mürsel Ali Kaplan ve Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci'nin görev değişikliği de aynı döneme geldi. Kilci yurtdışına görevlendirmeyle gitti, Kaplan ise Müsteşar Yardımcılığı'na terfi etti. Nitekim Mürsel Bey de bu konudaki kırgınlığını arayarak iletti!
***

MASAK da devletin kilit kurumlardan biri. Hem paralel yapı ile mücadelenin hem de darbe soruşturmalarının önemli bir ayağını oluşturuyor. 2 Eylül ve 28 Şubat'a dair askeri kanadın mal varlıklarına ilişkin raporu tamamlamış durumda. Sivil ayağıyla ilgili çalışmayı da bitirmek üzere… Mürsel Bey de, bu ve daha birçok önemli çalışmaya imza koymuş bir bürokrat. Bu nedenledir ki eleştirisini de sonuna kadar haklı bulduğumu söyledim; "Kamuoyunda kendisinin paralel yapıya hizmet ettiği yönünde bir algıya neden olduysam özür diliyorum. Kendisinin devletine, ülkesine ne kadar bağlı, titiz bir bürokrat olduğunu herkes biliyor. Devlete hizmet eden bir insana zarar verecek, zan altında bırakacak tek bir kelime dahi vicdanımı rahatsız eder!" Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le birebir çalışacağı yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum.
***

Gelelim paralel yapıya yönelik incelemelere… MASAK'a bu konuda yüzlerce şikâyet gelmiş durumda. Bilişimden tekstile, turizmden gıdaya kadar birçok şirket mercek altında! Gelen ihbarları dikkate alan mali polis ile Maliye Bakanlığı, dört koldan takibe aldı. Şirketlerde kaynağı ticari faaliyetle izah edilemeyen para hareketlerinin izi sürülüyor. Sahte fatura incelemesi yapılırken, delil karartmaya yönelik risklere karşı da özel tedbirler alınıyor. Anlaşılan o ki! Bu mücadele daha uzun süre devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: Kan değişimi ve ayıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN