Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim insanları deprem yarattı

Türk bilim insanları, dünyada ve Türkiye'de ilk kez boşaltılmış bir bina üzerinde 'gerçek deprem etki deneyini' gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 10.5.2014
Çubuk'ta 35 yıllık binaya kurulan dev boyuttaki deprem deney düzeneğinde, onlarca bilim insanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, her şiddette binada meydana gelen hasarı saniye saniye kayıt altına aldı. Yaklaşık 6 saat süren deneyde binaya pistonlarla uygulanan deprem kuvvetinin etkisiyle binada önce küçük çapta çatlaklar oluşurken, deneyin sonunda bina ağır hasarlı hale getirildi. Deney sırasında binanın 80 ayrı noktasından veri toplandı, binada oluşan hasarı kameralar da kaydetti.

GERÇEK VERİ ORTAYA ÇIKACAK

Deprem verileri, Türkiye'nin yeni deprem riskli bina tespit yönetmelikleri için kullanılacak, dünya literatürüne de laboratuvar ortamının dışında edinilen ilk gerçek veriler olarak geçecek. Bilim adamları arasında büyük heyecan uyandıran deprem deneyini, binanın bulunduğu mahalle sakinleri de meraklı gözlerle izledi. Proje Koordinatörü ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Binici, deneyin sonuçlarından elde edilecek verilerin çok önemli olduğunu vurguladı.

PİSTONLAR KURULDU

Riskli bina tespit esaslarını düzenleyen yönetmeliklerin yenilenmesi için önemli bilimsel veriler elde edileceğini anlatan Binici, "Deneyin yapılması için 35 ton ağırlığında çelikten bir iskelet sistemi tasarlandı. 15 gün binanın arka bahçesine kuruldu. Binanın kat hizalarından depremin birebir etkisini verecek pistonlar kurduk. Böylece binaya depremdeki gibi itme kuvveti uyguladık ve belli bir kuvvete kadar iterek oradaki hasarı gözlemledik" diye konuştu.

BİNA YANA ÖTELENDİ
Binanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın incelemeleri sonucunda depreme dayanıksız bulunduğu için boşaltıldığına işaret eden Binici, şöyle konuştu: "Binaya uygulanan deprem düzeneği 4 piston ve büyük kapasiteli krikolardan oluşuyor. Sistemimizi kat hizalarına yerleştirerek binayı yana doğru öteledik. Deplasman artımlarını özellikle gözlemleyeceğimiz şekilde yavaşlatarak binaya uyguladık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim insanları deprem yarattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN