Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modern tedavi yöntemleri ile hemoroidden kurtulun

Ağrı, yanma, kanama, ele gelen şişlik ve kaşıntı gibi belirtilerle kendisini gösteren hemoroid hastalığı toplumda her 2 kişiden 1'inde görülüyor

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Tuvalet ve beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyen, kişinin yaşam kalitesini düşüren hemoroidin tedavisinde halk arasında yaygın olan fakat yanlış uygulamalara başvurmak yerine mutlaka alanında uzman doktorlardan destek alınması gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Erhan Reis, hemoroid hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

DIŞARI SARKIYORSA…
Hemoroid hastalığı makatta (rektumanüs) bulunan hemoroidal damarların genişlemesidir. Hemoroidler gelişim gösterdikleri bölgeye göre 2'ye ayrılır. Rektumda gelişenler iç hemoroid, anal kanal civarında cilt üzerinde yerleşim gösterenler ise dış hemoroiddir. İç hemoroidler ilerleyerek aşağı doğru sarkarak anal kanaldan dışarı çıkabilir. Sarkma gösterdikleri durumlarda tedavi edilmeleri gerekir.

İLK HABERCİSİ KANAMA
İç hemoroidlerin en sık gözlenen belirtisi, tuvalet sırasında dışkı üzerine veya tuvalet kağıdına bulaşmış kanamadır. Makattan dışarı sarkmayan iç hemoroidlerde genelde ağrı yoktur ama eğer dışarı sarkma oluşmuşsa; ağrı, yanma, ele gelen şişlik, kaşıntı gibi şikayetler oluşabilir. Dış hemoroidlerde bazen kan pıhtılaşması olabilmekte ve bu durum ciddi ağrılı sertlik olarak hasta tarafından fark edilmektedir.

45-60 ARASI SIK GÖRÜLÜR

Hemoroid hastalığı, 45-65 yaş grubundaki kişilerde daha sık görülür. Kadınlarda ise özellikle gebelik döneminde sıklıkla ortaya çıkar. Hastalığın tanısı mutlaka doktorlar tarafından konulmalı. Özellikle 40 yaş üzeri hastalarda kanser gibi olası ciddi kanama nedenlerini detaylı araştırmak için Sigmoidoskopi veya Kolonoskopi gibi yöntemlerle kalın bağırsağın bir kısmına veya tümüne bakılmalıdır.Evde tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, kimyasal madde enjeksiyonu, lastik bantla boğma, kızıl ötesi ışınla veya lazerle tedavi ya da cerrahi yöntem gerekebilmektedir.

LİFLİ GIDA VE BOL SIVI TÜKETİN
Hemoroidin tedavisi hastalığın evresine göre evde veya hastanede yapılmalıdır. Ev tedavisi daha çok 1 ya da 2'nci evre hemoroidlerde yeterli olabilmektedir. Bu tedavide, liften zengin diyet uygulanarak dışkı yumuşatılıp geçişi kolaylaştırılmaktadır. Sebze meyvelerin ve tüm tahılların iyi birer lif kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Hemoroid hastalığından korunmak için günde minimum 25-30 gram lif almak gerekmektedir. Lifli beslenmenin yeterli olmadığı hastalara, daha rahat tuvalete çıkmaları için dışkı yumuşatıcılar verilebilir. Ayrıca günde 1.5-2 litre sıvı tüketimi, sıcak suda oturma banyoları, özel kremler, ağızdan alınan ilaçlar da şikayetlerin azaltılmasında geçici olarak kullanılabilmektedir.

KADINLARDA GEBELİK DÖNEMLERİNDE ORTAYA ÇIKABİLİR
Daha çok 45-65 yaş grubundaki kişilerde görülen rahatsızlık, kadınlarda ise özellikle gebelik döneminde sıklıkla ortaya çıkmaktadır. İnsanların yarısından fazlası hayatlarının bir döneminde bir şekilde hemoroid rahatsızlığı ile karşılaşmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modern tedavi yöntemleri ile hemoroidden kurtulun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN