Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanyon keşfedilmeyi bekliyor

Kıbrıs Kanyonu'nu Ankara'ya kazandırmak için çalışmalara başlayan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Bir cennet hazırlayacağız" diye konuştu

Başkent'te şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kıbrıs Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor. Doğal ve tarihi güzellikleriyle insanı kendine hayran bırakan 8 kilometrelik kanyonda Karadeniz ikliminin etkisi hissediliyor. Yaklaşık bin 200 bitki türünü bünyesinde barındıran kanyon birçok yabani hayvana da ev sahipliği yapıyor.

TARİHİ KALINTI VAR

Kanyonu Ankara'ya kazandırmak için çalışmalara başladıklarını anlatan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Başkent'in ortasında onlar için bir cennet hazırlayacağız" dedi. Kanyonun geçmişte Ankara'nın su ihtiyacını karşıladığını söyleyen Akgül, "Kanyon doğal güzellikleri, bitki örtüsünün yanı sıra tarihi güzellikleriyle de dikkat çekiyor. 8 kilometrelik alan içersinde Roma döneminde açılan su kanallarını ve daha birçok tarihi kalıntıyı görmek mümkün" diye konuştu.

SPORUN MERKEZİ OLACAK
Amaçlarının ilgili kuruluşlarla birlikte Kıbrıs Kanyonu'na zarar vermeden onu Ankara'ya kazandırabilmek olduğuna dikkat çeken Mesut Akgül, şöyle konuştu: "Şehir merkezine 15 kilometre mesafedeki Kanyonunun bugüne kadar korunması Ankaralılar için büyük bir şans. Kanyon bitki örtüsü itibariyle de farklılık gösteriyor. Ağustos ayında fındık hasadı yapılıyor ve bunları hiç kimse bilmiyor. Bu bölgeyi Ankara turizmine kazandıracağız. Ankaralılar artık doğa sporları için şehir dışına çıkmayacak. Kanyon doğa sporlarının merkezi olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanyon keşfedilmeyi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN