Yusuf YALKIN: Gizli tehlike!

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Milli Piyango başta olmak üzere Spor Toto Teşkilat Başkanlığı da özelleştirilecek. Şans oyunları devletin yönetiminden çıkacak!
Bu, olayın "şekli" yanı… Asıl üstünde durulması gereken tarafı başka. Türkiye'de "sporda sponsorluk" hala istenilen noktaya gelmedi.
Yasada teşvik edici maddeler bulunmasına karşın, büyük kuruluş ve holdinglerden yeterli ilgi yok.
Türk sporu hala "sponsor desteğine" büyük ihtiyaç duyuyor.
Birçok kulüp takımının, formasına "reklam" alamadan sahaya çıktığını görüyoruz...
Federasyonların organizasyonlara sponsor bulmakta zorlandığını, bu nedenle kimi zaman etkinliklerini düzenlemekten vazgeçtiğini biliyoruz.
Başarılı sporcuların, olması gereken sponsor desteğinden "bireysel manada" büyük katkı bulamadığı ortada!
Profesyonel futbol takımlarının harcamalarında, "devlet dışı" sponsor desteğinin payı devede kulak misali… Naklen yayınların sağladığı "havuz desteği" ve "Toto isim hakları" olmadığı an, perişanları oynarlar! Kimse kimseyi kandırmasın, şu an sporumuzun sponsor desteğini gördüğü en önemli kurum
Spor Toto'dur!..
Toto'nun büyük katkısı olmasa, birçok kulübün kapısına kilit vuracağı herkesçe malum… Sözü fazla uzatmadan sadede gelelim… Bir süre sonra Spor Toto özelleştiğinde, ortaya nasıl bir tablo çıkacak? Biraz düşününce, endişelenmemek elde değil!
Halen, "gak" dediklerinde ekmek, "guk" dediklerinde suyu Spor Toto'dan temin eden federasyonlar ve kulüplerin hali, bu birim özelleşince ne olacak? Daha şimdiden, "kimseye etmem şikayet; ağlarım ben halime" şarkısını duyar gibi oluyoruz… Spor Toto özelleştiğinde, yeni sahipleri ister istemez öncelikle "ticari boyutu" ön plana alacak; Türk sporuna desteği değil, "kar etmeyi" hedefleyecektir. Amaç, "kar" etmektir. Bu da doğaldır… Yumurta kapıya dayanmadan tedbir almak gerekir!..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Gizli tehlike!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN