Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kale'deki müze 4 yılda restore edildi

Kale'deki müze olarak bilinen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 4 yıllık restorasyon sürecinin ardından yerli ve yabancı ziyaretçileri modern yüzüyle selamlayacak

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Yaklaşık dört yıldır büyük bölümü restorasyon ve yenileme çalışmaları nedeniyle kapalı olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Müsteşar Özgür Özarslan tarafından açıldı. Beraberindekilerle müzeyi gezen Bakan Çelik, tarihi eserlerle ilgili müze görevlilerinden de bilgi aldı.

"15. YÜZYIL YAPISI"
Açılışta bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin bulunduğu binanın 15'inci yüzyıl yapısı Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han'dan oluştuğunu, müzede modern müzecilik anlayışıyla yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyledi. Bedesten kubbelerinin kurşun kaplamalarla yenilendiğini de kaydeden Bakan Çelik, arastanın, ahşap çatı konstrüksiyonun onarıldığını ve doğu bölümünde mevcut bulunan 5 dükkan esas alınarak aks boyunca dükkan sisteminin yeniden inşa edildiğini anlattı.

BAŞTAN SONA YENİLENDİ
Müzeye, 80'li yıllarda yapılan betonarme ilaveler, orijinal duvarlara zarar vermeden yıkıldı. Betonarme yerine çelik konstrüksiyon kullanıldı. Teşhir vitrinleri, havalandırma, elektrik, altyapı ve üstyapı tamamen yenilendi. Müzenin 60'lı yıllarda yapılan ahşap tavan süslemeleri korundu. Özgün kalan bedestendeki taş döşemeler aslına uygun olarak korundu. Güvenlik de yenilenen teknolojiyle birlikte arttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kale'deki müze 4 yılda restore edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN