Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlı bakımının Başkent'i

Yaşlı bakım merkezlerinin başkenti Ankara, yaşlı nüfus için cazibe merkezi haline geliyor

Türkiye'de yaşlı nüfus oranının en fazla olduğu illerin başında gelen Ankara, yaşlı bakımının Başkent'i oluyor. Nüfusun her geçen gün giderek yaşlandığı Ankara'da yaşam standartlarının Türkiye ortalamasının üstünde olması yaşlı nüfus için Başkent'i bir cazibe merkezi haline getiriyor. Son dönemde yaşlı bakım merkezlerinin sayısındaki artış da yaşlı nüfus için Ankara'yı vazgeçilmez kılıyor. Yaşlı bakım merkezlerinin ülkedeki sağlık turizmi hareketinin yeni lokomotifi olduğunu söyleyen Medikal Turizm Derneği ve Flavius Sağlık Grubu Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş, "Ankara yaşlı bakımının merkezi olacak" dedi.

'Sağlığından endişe duyanlar geliyor'
Ankara'nın yaşlı bakım merkezleri konusunda öncü olduğunu ifade eden İbiş, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlıkta erişim, teşhis ve tedavi sistemlerinin gelişimine paralel olarak yaşam süreleri giderek uzuyor. Bu ise yaşlılık sorunlarının daha fazla hissedilir olmasına neden oluyor. Ülkemizde, illerin yaşlı nüfus oranlarındaki değişime bakıldığında Ankara'daki yaşlı nüfus oranının diğer illere göre son yıllardaki artışı dikkat çekiyor. İleri tıp uygulamalarında, tıp fakülteleri hastaneleri ile öncü il olan Ankara, sağlığından endişe eden yaşlıların göç tercihlerinde ilk sırada yer alıyor" diye konuştu.

'Mutlu ve aktif yaşam için cazip'
Avrupa Birliği'nin, sağlığı tehdit eden sorunların ilk sıralarına yaşlanma ile mücadeleyi ve yaşlı bakımındaki yetersizlikleri koyduğunu dile getiren Sinan İbiş, "Ankara, yaşlıların sağlıklı, mutlu ve aktif yaşamaları için birçok avantaja sahip. Başkent, dünyada hızla gelişen yaşlı turizminde tercih nedeni olabilir. Aslında yaşlılarımızın fiziksel, ruhsal ve sosyal ihtiyaçları karşılandığı sürece mutlu ve keyifli yaşam sürmelerini sağlamak çok da zor değil" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlı bakımının Başkent'i
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN